|
| Komentarze czytelników |
| Nowe zdjęcia w galeriach |
| Hyde Park Corner |
|
Wydawca i adres redakcji: P&H Limited Sp. z o.o. Budynek BPBK ul. Jana Uphagena 27 lok. 703 80-237 Gdańsk Redaktor naczelny: Piotr Gawlicki piotr.gawlicki@lowiecki.pl Miejsce i data wydania: Gdańsk, 26.06.2026 Numer wydania: 177 (7635 ) ISSN 1734-6827 |
| Prawo w pytaniach | |||||
| Pytanie: | |||||
| Podczas polowania zbiorowego jeden z myśliwych, w trakcie trwającego pędzenia, po oddaniu kilku strzałów do zwierzyny, opuścił wyznaczone stanowisko (ambonę) i udał się samochodem w miejsce przypuszczalnego zestrzału, poruszając się po łowisku w czasie, gdy pędzenie nadal trwało i inni uczestnicy oddawali strzały. 1. Czy w opisanej sytuacji zarząd koła łowieckiego ma obowiązek nadania sprawie dalszego biegu poprzez skierowanie sprawy do zarządu okręgowego? 2. Czy brak reakcji zarządu może stanowić naruszenie obowiązków statutowych lub narażać członków zarządu na odpowiedzialność? | |||||
| Odpowiedź: | |||||
| Jeżeli sprawa nie została załatwiona na polowaniu, kiedy prowadzący mógł zweryfikować informacje w terenie, szczególnie strzał po linii, to w chwili obecnej: ad 1) Zarząd nie ma takiego obowiązku, bo nie ma żadnych dokumentów wskazujących na zaistnienie takiego zdarzenia, oprócz wpisu do protokołu, że myśliwy zszedł ze stanowiska i został przywołany przez prowadzącego. Tego rodzaju zdarzenie powinien ocenić prowadzący i jeszcze na polowaniu, korzystając z możliwości dawanych przez § 106 statutu PZŁ. Teoretycznie, można zgłosić sprawę do ORD, ale jego działanie polegałoby na ważeniu słowa przeciwko słowu i wprowadzała tylko niesnaski i konflikty między członkami koła. ad 2) Nie, nie będzie to stanowić naruszenia obowiązków statutowych lub narażać członków zarządu na odpowiedzialność (np. organizacyjną, cywilną, dyscyplinarną w ramach struktur PZŁ). | |||||
| Nota redakcyjna |
|
Autorzy wszystkich tekstów wpisywanych na strony www.lowiecki.pl i do dziennik.lowiecki.pl wyrażają przez fakt dokonania wpisu zgodę, na publikowanie tych tekstów w dzienniku Łowiecki, przy czym Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w tekście. Większe zmiany w materiałach redakcyjnych, opowiadanich i dowcipach przekaże autorom do samodzielnego wykonania.
Dziennik Łowiecki można otrzymywać również w wersji drukowanej poprzez prenumeratę. Warunki prenumeraty do czasu zebrania odpowiedniej liczby prenumeratorów, żeby móc druk wykonywać w drukarni, są następujące: Nekrologi od osób fizycznych są bezpłatene. Nekrologi od kół łowieckich i innych osób prawnych podlegają opłacie w kwocie 98,36 zł. + VAT. |
| Ogłoszenia | |||||
| Do tej chwili brak nowych ogłoszeń | |||||