DZIENNIK
Redaktorzy
   Felietony
   Reportaże
   Wywiady
   Sprawozdania
Opowiadania
   Polowania
   Opowiadania
Otwarta trybuna
Na gorąco
Humor
PORTAL
Forum
   Problemy
   Hyde Park
   Wiedza
   Akcesoria
   Strzelectwo
   Psy
   Kuchnia
Prawo
   Pytania
   Ustawa
   Statut
Strzelectwo
   Prawo
   Ciekawostki
   Szkolenie
   Zarządzenia PZŁ
   Przystrzelanie
   Strzelnice
   Konkurencje
   Wawrzyny
   Liga strzelecka
   Amunicja
   Optyka
   Arch. wyników
   Terminarze
Polowania
   Król 2011
   Król 2010
   Król 2009
   Król 2008
   Król 2007
   Król 2006
   Król 2005
   Król 2004
   Król 2003
Imprezy
   Ośno/Słubice '10
   Osie '10
   Ośno/Słubice '09
   Ciechanowiec '08
   Mirosławice '08
   Mirosławice '07
   Nowogard '07
   Sieraków W. '06
   Mirosławice '06
   Osie '06
   Sarnowice '05
   Wojcieszyce '05
   Sobótka '04
   Glinki '04
Tradycja
   Zwyczaje
   Sygnały
   Mundur
   Cer. sztandar.
Ogłoszenia
   Broń
   Optyka
   Psy
Galeria
Pogoda
Księżyc
Kulinaria
Kynologia
Szukaj
autor: Piotr Gawlicki03-11-2022
Głos z PSL za likwidacją PZŁ

Nadchodzące w 2023 r. wybory parlamentarne mobilizują posłów do szukania głosów wyborców, w tym głosów myśliwych, którzy może nie są zbyt liczną grupą wśród ogółu wyborców, ale jak się stoi na granicy progu wyborczego, to każdy głos może być na wagę złota. Pamięta o tym Polskie Stronnictwo Ludowe, którego prominentną postacią jest posłanka Urszula Pasławska, od lat blisko powiązana z Polskim Związkiem Łowieckim, uwielbiana przez usuniętą z Nowego Światu ekipę Gduli i Blocha. Nie było więc dla niej problemem zdobycie adresów kół łowieckich w okręgu wyborczego nr 35 Olsztyn, z którego najprawdopodobniej będzie powtórnie kandydować do Sejmu i wysłała do tych kół osobiste pismo z okazji święta Św. Huberta.

W piśmie tym, przedstawionym w całości niżej, znajdujemy zwyczajowe u polityków bajdurzenie, w tym m.in. o tradycji, dumie, wyzwaniach współczesności i Polskim Związku Łowieckim, jako ..."jednej z pierwszych samorządnych organizacji wolnej Polski"..., co może sugerować, że powstający w 1952 roku PZŁ był samorządny pod kierownictwem Stanisława Popławskiego, generała Armii Czerwonej ZSRR, członka KC PZPR, który w czerwcu 1956 dowodził oddziałami wojska tłumiącymi wystąpienia robotnicze w Poznaniu, a Polska była wówczas wolnym krajem. Jest jednak w tym piśmie jedno zdanie, które dokonując krótkiej oceny dzisiejszego polskiego łowiectwo, daje wskazówkę, jak powinno się ono zmienić. Cytuję:

....Z modelu elitarnego hobby przejść do modelu skandynawskiego, opartego na powszechnej dostępności....

Początek tej myśli daje się odczytać jako szpila wetknięta nie tylko w Solidarną Polskę i ich nominata Pawła Lisiaka, ale również w całe 70-letnie dokonania Polskiego Związku Łowieckiego, które wykreowały najmniejszą wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej liczbę myśliwych w społeczeństwie, co pozwala Pani poseł nazwać obecne polskie łowiectwo "elitarnym hobby". Nie zgadzam się z tym pojęciem, bo mała liczba myśliwych w Polsce nie wynika z elitarności, ale z długoletniej polityki państwa i kierownictwa PZŁ wobec łowiectwa, a szanowni czytelnicy sami ocenią, czy rzeczywiście uprawiają elitarne hobby.

Mnie zainteresowała druga część wypowiedzi Pani Pasławskiej, w której postuluje ona zmianę obecnego modelu łowiectwa na model skandynawski, a to już rewolucja. Znika Polski Związek Łowiecki, wymuszający obligatoryjne zrzeszenie się w nim wszystkich myśliwych, bo nie ma takiego związku w żadnym kraju skandynawskim, więc model skandynawski musi wymusić likwidację PZŁ w obecnej formie. Jeżeli część z obecnych jego członków chciałaby w nim pozostać, to tylko dobrowolnie i po przekształceniu go w stowarzyszenie. Model skandynawski ma też inną cechę, której brakuje obecnemu modelowi łowiectwa w Polsce. To upodmiotowienie w modelu łowiectwa właścicieli nieruchomości rolnych, a więc danie im wpływu na łowiectwo w Polsce. W praktyce nie byłby to wpływ bezpośredni, bo w wyniku reformy rolnej z 1944 r. majątki ziemskie pozwalające na utworzenie na nich obwodów łowieckich zajmują obecnie jedynie 2,5% powierzchni obecnych obwodów łowieckich. Pozostałe 97.5% gruntów musiałyby wydzierżawiać Lasy Państwowe i gminy, w których rolnicy mieliby pewien wpływ poprzez rady gmin i wójta na ilość, rozmiar i granice obwodów do wydzierżawienia.

Czy powyższa propozycja jest tak naprawdę kierowana do myśliwych, czy też może do rolników, którzy są coraz bardziej niezadowoleni z relacji z myśliwymi, trudno powiedzieć. Może Pani Poseł wcale nie chodzi o głosy myśliwych w jej okręgu, tylko o głosy rolników, bo przecież PSL jawić się chce jako jedyny obrońca tej grupy społecznej? Zobaczymy, czy za tą propozycją pójdą przed wyborami jakieś konkretne propozycje Polskiego Stronnictwa Ludowego, a tymczasem zapraszam do zapoznania się z całym pismem.


 

Czy pomysł Pani Urszuli Pasławskiej jest rzeczywiście zmianą dotychczas popieranego i ze wszech miar pożądanego przez Polskie Stronnictwo Ludowe komuszego modelu łowiectwa w Polsce, tego nie wiem, ale osobiście w to nie wierzę. Gdyby rzeczywiście była to zmiana dotychczasowej polityki PSL w stosunku do Polskiego Związku Łowieckiego i polskich myśliwych, to musiałby to przecież zakomunikować prezes tej partii Władysław Kosiniak-Kamysz. Nie zrobił tego, choć miał do tego okazję, tworząc w tym samym czasie co Urszula Pasławska, inne pismo do polskich myśliwych, z którym można zapozna się obok.

Nie wiem, jak to pismo ocenią polscy myśliwi, ale dla mnie to kompletny bełkot, co akapit to głupszy. Już w pierwszym zdaniu dowiadujemy się, że święto Św. Huberta jest świętem również rolników, a mnie ciekawi, jak świętują ten dzień ci, których duże grono myśliwych uważa za głównych wrogów łowiectwa. Dalej mamy tylko lepiej. To król Władysław Jagiełło miał wydać pierwszą w Polsce ustawę o łowach, choć historia mówi co innego. Pierwsze prawo dotyczące polowania wydał w XI wieku król Bolesław Chrobry, który zakazał polować na bobry w swoich dobrach. Gdyby Polski Związek Łowiecki chciał wykorzystać ten fakt, to mógłby obchodzić w przyszłym roku 1000-lecie powstania, a nie głupie tam 100-lecie.

Resztę wypocin prezesa pozostawiam ocenie czytelników.
11-11-2022 08:59 Kibic Bronek, święte słowa.
11-11-2022 08:50 BronekzWalbrzycha Za rok o tej porze będzie już po wyborach, więc to jest ostatni moment aby wykorzystać okazję i coś powiedzieć w temacie.
Podejrzewanie, że o coś innego chodzi i traktowanie poważnie pomysłów tej partii to daleko posunięta naiwność.
Gdyby rzeczywiście byłaby ciągłość w PSL, o której mówią od czasów Witosa to nie opowiadaliby tych głupot o modelach. Prawdziwy PSL tworzył normalny model łowiectwa w II RP. To co jest teraz to tylko przywłaszczony szyld.
06-11-2022 11:37 werant Poseł K.K. oświadczył cyt., "Zapewniam Państwa, że zawsze możecie liczyć na moją stałą sympatię oraz pomoc i wsparcie." - najbliższe wybory zweryfikują, co jest prawdą a co fałszem.
A propos, posłanki U.P. "uwielbianej" przez ekipę G., B. - a, jw.?

05-11-2022 15:02 werant Model łowiectwa w Polsce powinien być zmodyfikowany - "nic nie trwa wiecznie".
05-11-2022 13:10 WIARUS Można też zapewne podjąć działania, wzorując się na PGW Wody Polskie, które wg nowego programu zmierzają do tego: - "wędkowanie ma być przyjemnym hobby, a nie spełnianiem przestarzałych wymogów". (PROJEKT "NASZE ŁOWISKA")
04-11-2022 20:27 August ‘’- może jakieś nick'i lub posty wielbicieli modelu niemieckiego, żeby było z kim merytorycznie podyskutować?’’

Kibic jakie Nicki? – kolejny raz Cię wzięło na bajdurzenie.
Metoda może być tylko jedna – kto zna inną za wyjątkiem wymarcia kilku następnych po nas pokoleń – proszę zaproponować .

Wystarczy dobrać się do centralnej ewidencji tych zniewolonych przez PZŁ. Wszczepić im zdalnie elektrody stymulujące mózgownice – przeprogramować. Wykasować mentalność post sowiecką. Teraz z górki i do wyboru i koloru. W to miejsce model Niemiecki lub Skandynawski, dla mniej ambitnych ten za wielkiej kałuży.

Jeśli ktoś sądzi, że to teraz ja bajdurzę to niech się zastanowi. Czy jakąkolwiek zmianą ustawową można zmienić mentalność 120 tyś armii wychowanej w kulcie Bieruta. Statystyka nie zakłamuje ‘’oczywistej oczywistości’’. Na 10 obecnie polujących zmianę modelu oczekuje 0,5 ‘’my śliweczka’’.
04-11-2022 14:32 broni Jak ja sie ciesze, ze znowu bedzie reforma systemu lowieckiego, prosze reformatorow!!! przyspieszcie te reformy, bo ja staruch nie doczekam.
Oczywiscie, ze nalezy oczyscic PZŁ z nalecialosci komunistycznych i np. zeby bylo podobnie jak w Szwecji przemianowac RP(n) na krolestwo (królewska monarchia parlamentarna) zawiadujacych systemami lowieckimi uczynic vice-krolami. Darz Reforma!!!
04-11-2022 09:32 Kibic Lesław, może jakieś nick'i lub posty wielbicieli modelu niemieckiego, żeby było z kim merytorycznie podyskutować?
04-11-2022 08:21 Lesław Uuuuuu model skandynawski ... Jak to przełkną wielbiciele modelu niemieckiego ? Pozostanie im tylko modlić się o to żeby było jak jest .... Co z resztą widać ....
03-11-2022 13:07 Jan Tukan Panie Piotrze bardzo dobry tekst. PSL może zniknie z mapy politycznej polski po wyborach za sprawą AGRO Unii i bardzo dobrze. Nie wierzę, by chcieli zmian, to próba zbliżenia się do Rolnikow. Ta pani poseł to zwolenniczka bierutowskiego modelu łowieckiego na 100%, słyszałem u fryzjera, gdy podcinał mnie bokobrody. Natomiast prezes PSL chce i daje podbudowę pod 1000 lat PZŁ ( mówiąc o Jagiełło ). Natomiast życzę Wszystkim by statek pod nazwą PZŁ poszedł "na dno" historii i polityki wraz z PSL, który chłopskim , ludowym nie jest od 25 lat. Kierunek łowiectwa jest jeden, ten co od lat, jest przedmiotem krytyki zwolenników bierutowskiego modela oraz ataków na ten portal. Prawda historyczna o PZŁ oraz reforma lowiectwa w oparciu o ruch reformatorski w nurcie Pana, Pana Stanisława, Pana Sławomira, Pana Artura i skromnie mówiąc, też moim, to musi stanowić fundament. A reszta, to tylko pomysły utrwalaczy PZŁ, by utrzymać się przy tzw. korycie lub się uwłaszczyć na czymkolwiek, zarobić, ustawić się w efekcie reformy, która musi nastąpić, bo ustrój państwa, światopogląd ludzi stoi już w sprzeczności z tym, co wyprawia i jak działa PZŁ!

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
P&H Limited Sp. z o.o.