DZIENNIK
Redaktorzy
   Felietony
   Reportaże
   Wywiady
   Sprawozdania
Opowiadania
   Polowania
   Opowiadania
Otwarta trybuna
Na gorąco
Humor
PORTAL
Forum
   Problemy
   Hyde Park
   Wiedza
   Akcesoria
   Strzelectwo
   Psy
   Kuchnia
Prawo
   Pytania
   Ustawa
   Statut
Strzelectwo
   Prawo
   Ciekawostki
   Szkolenie
   Zarządzenia PZŁ
   Przystrzelanie
   Strzelnice
   Konkurencje
   Wawrzyny
   Liga strzelecka
   Amunicja
   Optyka
   Arch. wyników
   Terminarze
Polowania
   Król 2011
   Król 2010
   Król 2009
   Król 2008
   Król 2007
   Król 2006
   Król 2005
   Król 2004
   Król 2003
Imprezy
   Ośno/Słubice '10
   Osie '10
   Ośno/Słubice '09
   Ciechanowiec '08
   Mirosławice '08
   Mirosławice '07
   Nowogard '07
   Sieraków W. '06
   Mirosławice '06
   Osie '06
   Sarnowice '05
   Wojcieszyce '05
   Sobótka '04
   Glinki '04
Tradycja
   Zwyczaje
   Sygnały
   Mundur
   Cer. sztandar.
Ogłoszenia
   Broń
   Optyka
   Psy
Galeria
Pogoda
Księżyc
Kulinaria
Kynologia
Szukaj
autor: Stanisław Pawluk22-12-2006
Pod sztandarami św. HUBERTA

Tradycja łowiecka nierozłącznie kojarzy się ze św. Hubertem. Był okres, gdy obchody tego święta, jak i sama postać patrona myśliwych, nie były eksponowane. Jedank koła łowieckie coraz częściej sięgają do kultu tego niesfornego myśliwego, któremu w wieńcu białego jelenia ukazał się świetlisty krzyż, wprowadzając go tym na drogę świętości.

Okręgowa Rada Łowiecka w Lublinie, kierowana wówczas przez Kol. Andrzeja Łacica, doszła do wniosku, że w cykl działań pokazujących pozytywny wizerunek łowiectwa, zorganizuje uroczystą mszę z udziałem społeczeństwa i władz Lublina. Kapelan myśliwych ks. Jan Pokrywka wraz z członkami ORŁ Andrzejem Łacicem - prezesem, Henrykiem Chwalińskim - wiceprezesem i przy wydatnej pomocy łowczego okręgowego Karola Cichowskiego, przystąpili do realizacji przedsięwzięcia.

W archikatedrze lubelskiej, w niedzielny poranek 17 grudnia, zebrały się poczty sztandarowe: Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Koła Łowieckiego nr 2 „Leśnik” i KŁ nr 13 „Dzik” z Lublina, KŁ nr 47 „Bekas” z Opola Lubelskiego, KŁ nr 155 „Sokół” w Stawach, KŁ 193 „Diana” w Stężycy. Przybył także poczet sztandarowy nieistniejącej już Wojewódzkiej Rady Łowieckiej w Lublinie, prezentując czerwony sztandar tej instytucji. Nie zabrakło odznaczonych najwyższym łowieckim odznaczeniem „Złomem”, sztandarów Koła Łowieckiego 39 „Miś” w Kocku i Koła Łowieckiego nr 12 „Szóstak” z Lublina.

W uroczystościach udział wzięli: marszałek województwa Jarosław Zdrojkowski, dyrektor RDLP Marek Kamola, przewodniczący kapituły odznaczeń NRŁ Aleksander Witt Kompa. Mowę inauguracyjną wygłosił pełniący od niedawna funkcję prezesa ORŁ w Lublinie Czesław Kowalski, prosząc przy tym abp. J. Życińskiego, o spełnienie ofiary mszy w imieniu wszystkich myśliwych lubelszczyzny.

Mszę św. celebrował abp. Józef Życiński. On też wygłosił kazanie, podkreślając min. ścisły związek myśliwych z naturą, ich działania na rzecz ochrony przyrody oraz przywiązanie do kultu św. Huberta. Wyraził także nadzieję, że ta pierwsza w historii okręgu lubelskiego uroczystość zorganizowana na szczeblu okręgu na stałe wpisze się w więź lubelskich myśliwych ze swym patronem. W trakcie uroczystości delegacje myśliwych złożyły dary ołtarza: Mariola Parczyńska i Wojciech Słotwiński wnieśli kosz z ptactwem łownym, Konrad Oleszczuk i Antoni Kamiński złożyli w ofierze wieniec jelenia osadzony na dębowej tarczy zaś Wioletta Sobieszczańska i Witold Kopron, chleb i wino.

W trakcie mszy sygnaliści-leśnicy grali sygnały łowieckie. Abp. J. Życiński poświęcił także figurę św. Huberta wykonaną przez artystę rzeźbiarza, zamiłowanego myśliwego Czesława Bielaka, z Koła Łowieckiego nr 34 „Orzeł” w Niedrzwicy Dużej. Czesław Bielak wykonał wiele dzieł, tematem których były motywy myśliwskie. Jego dzieła cieszą się wielkim uznaniem nie tylko braci myśliwskiej. Poświęcona figura św. Huberta będzie trwałym elementem kościoła pod wezwaniem Świętej Rodziny w Chełmie, gdzie aktualnie proboszczem jest ks. Jan Pokrywka – kapelan myśliwych diecezji lubelskiej.

Informując zarządy kół na wiele tygodni wcześniej o planowanych uroczystościach, organizatorzy zwrócili się z prośbą, aby w tym dniu nie organizować w kołach polowań zbiorowych, ułatwiając w ten sposób uczestnictwo w tym spotkaniu. Nie wszystkie koła zareagowały na ten apel. Kierowany przez adiunkta Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego dr Krzysztofa Ciejpę-Znamirowskiego zarząd Koła Łowieckiego nr 8 „Łoś” w Lublinie, zaplanował dla swych członków aż trzy polowania na zające w atrakcyjnych terenach Turki, Jakubowic, Pliszczyna, Górna i Justynówki. Kierowany przez K. Ciejpę-Znamirowskiego zarząd tego koła lubi utrudniać swym członkom udział w uroczystościach religijnych urządzając np. obowiązkowe przystrzeliwanie broni tuż przed Wielkanocą, w Niedzielę Palmową.

Na placu katedralnym przed i po mszy trwały ożywione rozmowy myśliwych świadczące, iż uroczystości te stały się także okazją do koleżeńskich spotkań. Ci, którzy przyszli do katedry spodziewając się zwykłej mszy, z zachwytem wypowiadali się o pięknie grających na rogach leśnikach, o ciekawej oprawie uroczystości wśród której zainteresowanie wzbudzały zarówno sztandary jak i mundury łowieckie.


Ps.
Po kliknięciu na zdjęcie w górnym prawym rogu uzyskuje się dostęp do galerii zdjęc ilustrujących tą uroczystośc.
14-02-2007 13:54 Lufa Czytając główne motto artykułu Pana Pawluka nasuwa mi się inne skojarzenie , które związane jest z WKŁ Knieja w Zielonej Górze zarządzane przez prezesa i łowczego. Którzy to kosciół i patrona w postaci Huberta czy innych - uznają ale w specyficzny sposób jak przystało na dwa betonowe osobniki pochłonięte swoimi karierami w Ludowym Wojsku Polskim (czytaj : stare komuchy).
Przykład czczenia Świetego Huberta - dał pan Kotarzewski (łowczy WKŁ Knieja i jednocześnie delegat na zjazd oraz przewodniczący OKR) - chamskim ( bo inacze tego nazwać nie można) zachowaniem właśnie na polowaniu Hubertowskim w ubiegającym sezonie łowieckim 2006/07 - rozpędził z kolesiami polowanie zostawiajac na placu zbiórki myśliwych i stażystkę - którzy na to plowanie przyjechali pokonując 55 km ( w jedną stronę)głównie z uwagi na to że przyjechał myśliwy , którego nie udało się wyrzucić z koła.

Żeby było śmieszniej - za niekoleżeństwo - w postaci wytykania mu błędów - w łamaniu PŁ i STATUTU oraz złożenia umotywowanego wniosku o jego zmianę - do WZ (którego nie raczono odczytać na WZ wszystkim członkom WKŁ KNIEJA w Zielonej Górze - wyrzucono mnie z owego koła a kolegę - szykanuje się do dziś dnia. Oczywiście przy pełnej aprobacie pana prezesika - z którego się wszyscy po boku wyśmiewają.
I to wszystko w imię Świętego Huberta.
Nic tylko "Betonowe i buraczane chamstwo do potegi - entej".
Panie Ziobro - to coś dla Pana. Jeśli raczyłby się tym zająć.
Chociaż jak mi powiadał Ojciec - "...nie ruszaj g.... - bo będzie śmierdzieć...".
A tam, tzn. w WKŁ KNIEJA w ZIELONEJ GÓRZE - nie tylko śmierdzi, tam już cuchnie na potegę. Trzeba wezwać beczkowóz ascenizacyjny.
Ludzie trzeba opamiętania - taką tradycję mamy na codzień w wykonaniu starych mataczy łowieckich.
30-12-2006 10:53 Rudi Kol. witing. Po co tyle słów ? Takich miłych, w Twoim stylu. Jeszcze raz Ci powtórzę. Nie masz argumentów, więc pokrywasz to prostactwem. Jesli rozumiesz, co to oznacza ? A kundlem, może i jestem, ale przynajmniej nie wtóruje innym.
Możemy poprzestać ? Przynajmniej z tymi fałszywymi życzeniami?
29-12-2006 22:36 witing Rudi.
Gdybyś zdawał sobie sprawę jakie masz prymitywne myślenie, to nigdy nie zabrałbyś głosu publicznie, bo zdawałbyś sobie sprawę jak mogą odbierać to inni.
Do tego przewidziałbyś także, że twoje chaotyczne ataki na innych, nie pozostaną bez oddźwięku i po każdym wystąpieniu możesz coraz więcej dowiedzieć się o sobie. Nie chciałbym nigdy przyrównać Cię do kundla, który bezmyślnie atakując poruszające się istoty, co raz to dostaje kopniaka, ale sponiewierany dalej atakuje, aż wreszcie ktoś skopie go tak, że lepiej sobie tego nie wyobrażać.
Życzę Ci wszystkiego najlepszego w nowym roku i żebyś mnie polubił, bo nie jestem Twoim wrogiem. Myślę że Kulwap też nie jest.
P i DB.
29-12-2006 15:09 Kulwap Rudi! Szukac haka? Ja? Chyba coś Ci się poputało......
29-12-2006 14:23 Rudi Kulwap, nie udawaj Greka. Tak odsyłasz innych do swoich postów,wyroków, itp. To poszukaj moich. Małe przypomnionko, tak mnie straszyłeś, że na mnie znajdziesz haka, bo pyszczyłem nt. jakiś osiedli w B.P. Kumasz już ?
29-12-2006 13:43 Kulwap Rudi: Dzięki za żałośc! Gdzie i do kogo mam przyjechac? Chętnie to zrobię! Kontrolowac nic nie będę: nie rajcuje mnie to i nie mam takich uprawnień ani aspiracji.
29-12-2006 13:29 Rudi Kulwap. Czytam Cie po raz n..ty. Jesteś po prostu żałosny. Ale w dużej populacji to się zdarza. W rewanżu przyjedź na kontrolę. Wszak sie odgrażałeś, więc ponawiam zaproszenie.
29-12-2006 06:51 Kulwap 50 tysięcy czytelników doskonale wie, kto tu robi za idiotę....np. takiego co nie rozumie, że aby wiedziec zanim zostanie zrobiona galeria najprościej jest zapytac swojego kolegę jak zakończyły się postępowania przed organami wszczęte (co widac w galeri) na podstawie znajdujacych się tam donosów! To pojąc powinien nawet Andrzej O.
Ps. O kogo chodzi w wątku "Gdzie są bażanty?" Ps. 2 Buty mojej żony są o wiele ważniejsze od ciebie- to chyba oczywiste!
29-12-2006 02:18 blaser B97 Ad.Kulwap "I gdzie tu kłamstwo?"- po pierwsze, tak juz sie pogubiłeś w swoich kłamstwach , ze juz nie wiesz kiedy piszesz prawdę a kiedy kłamiesz. "Galeria będzie w swoim czasie. Dla ciebie jednego nie chce mi się starać...." Po drugie , ta galeria miała powstać
(odgrażałeś sie kilka razy w temacie PAN REDAKTOR) nie dla mnie jednego lecz dla rzeszy 50 tys Twoich wiernych czytelników, którym miałeś udowodnić swoja "prawdomówność" Po trzecie nie odsyłaj mnie po raz kolejny do Twojej chorej galerii, nie ma tam żadnych wyroków dotyczących Ciebie. Masz czas na to aby zamieścić zdjęcia rozwalających sie starych butów Twojej zony , a nie możesz załączyć parę dokumentów? Wyroków sadowych nie zamieścisz na Forum bo nie są one korzystne dla Ciebie jak tym sie szczyciłeś, a uchwala ZO ukaże wszystkim jakim jesteś krętaczem i kłamcą.
27-12-2006 22:37 wj2000 Panowie, Koledzy, Miłośnicy Natury - dajcie Sobie spokój bo zwracać się chce jak się to czyta...........
Pamiętajcie też, że ten portal odwiedza wielu młodych ludzi, którzy czytają i się uczą ................
27-12-2006 07:33 Kulwap ad Andrzej O (Blazer97): I gdzie tu kłamstwo? A skoro nie potrafisz szukać w galerii podaję na tacy: http://www.lowiecki.pl/zdjecia/opis.php?p=773. Zapytaj swoich kolegów (masz jeszcze aż jednego liczącego na kilka dolców w liście) w łosiowisku jaki był finał tych doniesień. Galeria będzie w swoim czasie. Dla ciebie jednego nie chce mi się starać....
26-12-2006 23:42 blaser B97 Ad. Faber-Stachu K skończyłem z Tobą dyskusje-jesteś żałosny.
26-12-2006 22:52 Faber Nie jest to forum...Więc napiszę tylko,że jako niewątpliwy cham,zadający się z drugim chamem,kłamcą itd,itp.Kulwapem,nigdy jednak nie należący do byłej PZPR i nie potrzebujący się nawracać-czuję się zdruzgotany opinią merytoryczną i bezemocjonalną,boleśnie obiektywną i srogą,niejakiego blasera.Ty gościu masz wszelkie(!)patenty na prawdę-przepraszam,nie doceniłem Cię.Bądż zdrów i nie rób przepałów.Stachu K.
26-12-2006 21:18 blaser B97 Ad. Kulwap. "Jest to bezemocjonalna relacja z odbytej uroczystości"

z emocjonalnym kłamliwym dodatkiem

"Nie wszystkie koła zareagowały na ten apel. Kierowany przez adiunkta Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego dr Krzysztofa Ciejpę-Znamirowskiego zarząd Koła Łowieckiego nr 8 „Łoś” w Lublinie, zaplanował dla swych członków aż trzy polowania na zające w atrakcyjnych terenach Turki, Jakubowic, Pliszczyna, Górna i Justynówki. Kierowany przez K. Ciejpę-Znamirowskiego zarząd tego koła lubi utrudniać swym członkom udział w uroczystościach religijnych"

Pozostawiam to bez komentarza. Człowieku jesteś naprawde chory.
A tak przy okazji WZYWAM Cie ponownie do przedstawienia na Forum, tych bodajże dziewięciu wyroków - wygranych przez Ciebie spraw, jak również uchwały ZO dotyczącej Twojego odwołania od decyzji WZ która to wyrzucono Cie z kola nr 8 Los w Lublinie. Nie probuj dosyłać mnie do Twojej galerii, tam nie ma żadnego wyroku dotyczącego Ciebie, tak juz pogubiłeś sie w swoich kłamstwach ze nie wiesz co i gdzie piszesz i załączasz.

26-12-2006 20:37 blaser B97  Ad. Faber
"Nie jest to forum dyskusyjne a jedynie miejsce do komentowania felietonu," Twoje słowa i ja to zrobiłem, Ty natomiast w sposób bardzo niegrzeczny, a wręcz chamski odniosłeś sie do mojej wypowiedzi, nie sprowokowałem Cie w żaden sposób. Nie posiadam patentu na prawdę lecz zawsze staram sie przedstawić fakty , a nie wymyślone czy wyimaginowane zdarzenia jak to robi Kulwap. Kolego nie znam Ciebie, wiec nie mam podstaw do tego aby Cie nienawidzić, raczej mogę tylko Ci współczuć i uwierz mi, nic mnie nie boli. Raczej Wy obaj jesteście obolali. A jeżeli masz ochotę bronić swojego obolałego kolegę to rob to w sposób merytoryczny, a nie po chamsku.
Hej

26-12-2006 09:07 Kulwap Jest to bezemocjonalna relacja z odbytej uroczystości wskazująca także na epizod dotyczący spójności związkowej i jej realizację przez zarządy kół. Postawa Koła Łowieckiego w środowisku lubelskim zwanym "świętą krową nr 8", którego członkiem ponownie stara się zostac Andrzej O. (blaser97) nikogo nie zaskakuje ani nie dziwi. Koło od dawna posiada złą opinię chocby przez fakt, że obwody zdobywało wbrew woli władz okręgowych z wykorzystaniem stanowisk swych członków w strukturach rzadzącej jeszcze PZPR i obsadzonych przez nią władzach. Dośc wspomniec wybitne w tym względzie zasługi Zdzisława Podkańskiego i Grzegorza Kurczuka członków tego koła. Tak samo zrozumiały jest pęd Andrzeja O. do powrotu do swojej szkaradnej zamkniętej na głucho dwuizbowej ambony. Polowania odwołano w czwartek wieczorem z powodu opadów deszczu i z chęci wykonania tego polowania na bogatych w zające terenie w innym dającym gwarancję lepszej pogody terminie. Obowiązkowego przystrzelania broni w Niedzielę Palmową nie odwoływano i odbyło się ono na strzelnicy w Chełmie. O odwołaniu polowań i wskazaniu, że ten czas można wykorzystac na polowania indywidualne (co uczyniono) członkowie dowiedzieli się w dniu imprezy rano. O mszy Hubertowskiej mimo prosby ORŁ mowy nie było. Dla grupy około 20 osób zamieszkujacych na terenie obwodu oddalonego ponad 130 km od Lublina i tych, którzy tam dotarli na atrakcyjne polowanie takie powiadomienie zabrzmiało jak kpina............ Ale o czym tu dywagowac w kraju gdzie panuje wolnośc wyznania i wolnośc stowarzyszania a w okręgu lubelskim pod wodzą od zawsze panującego łowczego okręgowego Karola Cichowskiego i robiącego karierę pod czerwonymi sztandarami prezesa ORŁ Czesława Kowalskiego łosiowisko ma szczególne względy i żadne afery wykonywane tamże nie są w stanie wzruszyc tej sielanki. Zwłaszcza przyjaźni wzajemnie się zapraszających na polowania i wzajemnie korzystających ze swych łowisk prezesa koła "Łoś" i prezesa ORŁ. Wysiłki blasera97 mogą byc jedynie wyrazem jego podlizywania bo pomóc im w niczym nie może. Jest zbyt malutki. Nawet łosiowisko (co dziwi) nie chce myśliwych strzelających na zbiórce do zamarzniętej kałuży, dostrzeliwującego lisa leżącego na pokocie, strzelającej sarny śrutem, nie potrafiącej podnieśc łani jelenia w odległosci 140 m od ambony, biegającego ostentacyjnie po dyskotekach z olbrzymim pistoletem na pasie, nie oddającego zaciągnietych zobowiązań kolegom itp. Wesołych kończących się Świąt!!! Ps. Andrzejowi o. i jemu podobnym za idiotyczne teksty dziękuję! Dzięki nim tematy żyją i naturalnie popularnieją w środowisku będąc powodem wielu dyskusji zwłaszcza w trakcie przerw w polowaniach. Temat padły nie wzmacniany kontrowersjami nie ma takiej siły przebicia. Blaser97 dobrze przysługuje sie sprawie czystości związku pokazując swoją sylwetką jakiej etyki i jakich członków związek nie potrzebuje. Zwłaszcza, jeśli w szeregi PZŁ wkradli się pokrętną drogą na podstawie karty polowań na indyki unikając w ten sposób obowiązującego wszystkich stażu kandydackiego.
26-12-2006 00:20 Faber Nie jest to forum dyskusyjne a jedynie miejsce do komentowania felietonu,więc krótko:
rozumiem,że patent na prawdę ma wyłącznie niejaki blaser.Winszuję.Kulwap jest faktycznie w przeciwieństwie do Ciebie moim kolegą-to widać choćby z Twojej wypowiedzi.Mnie i Jego chyba również,Twoja nienawiść nie boli i to właśnie boli Ciebie.Pozostań z tym bólem albo lecz się-wybór należy do Ciebie.Nie wiem jak Kulwap,ale ja nawracać się w przeciwieństwie do Ciebie nigdy nie musiałem i nie muszę-to Cię też boli?Hej.
25-12-2006 23:43 blaser B97 Ad.Faber

Nawróciłeś sie razem z Kulwapem? probujesz przekierować temat i zasłaniasz sie wieczorem wigilijnym - u mnie była godzina 12 z minutami, może nie zauważył tematu "Pod sztandarami św. Huberta" autorstwa Twojego bohatera, jakoś nie było Ci spiesznie do krytyki Kulwapa , za przedstawianie nieprawdy, przekręcanie faktów i ponowne szkalowanie innych kolegów. Mam prawo sądzić po Twoich wypowiedziach ze jesteście z Kulwapem z tego samego miotu. Nie obrazisz mnie takimi stwierdzeniami jak "Blajzer" "Zblazerowany" to tylko swiadczy o Twojej kulturze. Widzisz gdy brakuje Ci argumentów posuwasz sie do chamstwa, i to nie po raz pierwszy . Ja kolego nikogo nie obrażam, a jeżeli używam ostrzejszych zwrotów to tylko i wyłącznie prawdziwych, klamce, szuje będę nazywal po imieniu, a to nie obraza. A Ty i tobie podobni poplecznicy Kulwapa, załóżcie KL z prezesem Kulwapem na czele i tam tępicie afery do bólu , pokażcie nam wszystkim wasze osiągnięcia, łącznie z propagowanym przez Kulwapa pomysłem
rozdawania prezerwatyw krukom.
A na koniec również życzę Ci opamiętania, myślę ze nie jest jeszcze za późno.
25-12-2006 19:57 Faber No,no...Kulwap.
Ty to masz adoratorów.
Taki Blajzer,bezpośrednio po podzieleniu się opłatkiem w piękny wieczór wigilijny topi Cię w łyżce wody.
Mam nadzieję,że jakiś kapok czy koło ratunkowe zabrałeś.
Gratuluję "kolego" Zblazerowany,chrześcjańskiego zachowania w piękną Wigilijną Noc na kilka godzin orzed narodzinami Zbawiciela.
Opamiętania Orłowski Ci życzę!
24-12-2006 18:10 blaser B97 Ad.Kulwap
Ty wstrętna chodząca kreaturo, nie możesz zamieścić jakiegokolwiek postu bez kłamstw i oszczerstw innych. Po pierwsze w dniu uroczystej mszy świętej sw. Huberta, polowania w kole łowieckim nr. 8 Los w Lublinie zostały odwołane, po drugie członkowie kola i zarządu uczestniczyli w tych uroczystościach. Po trzecie od kiedy zrobiłeś sie tak religijny. A na koniec tak jak ktos wcześniej napisał zostaw ten portal w spokoju i zapisz sie do kolka różańcowego, bo tutaj tylko zasmradzasz cala Polskę swoimi kłamliwymi "aferami"
23-12-2006 14:45 blaser B97 Ad.Kulwap
Wygląda na to ze zarząd kola nr 8 Los w Lublinie ogranicza swobody obywatelskie nie zezwalając swoim członkom na udział w mszy świętej. Na Twoim miejscu zlozyl bym doniesienie do prokuratury.

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
P&H Limited Sp. z o.o.