DANIEL                                                      Zaleca się preferowanie intensywnego gospodarowania populacjami daniela w niezbyt dużych kompleksach leśnych, w których tylko nielicznie występuje jeleń i to szczególnie o  słabej jakości osobniczej. Dotyczy to przede wszystkim Wielkopolski, Kujaw, Pomorza i Opolszczyzny.
 
 
Daniele występują w naszych łowiskach przeważnie w izolowanych populacjach. Celowe zatem byłoby utworzenie zwartego zasięgu ich występowania w określonych rejonach poprzez przeprowadzenie odpowiednich introdukcji. Działania te poprzedzone winny być każdorazowo oceną jakości środowiska. Ważny jest również fakt, że nie stwierdzono dotychczas sugerowanego często konfliktu (dysoperacji) między jeleniem i danielem na terenach ich występowania w dużych kompleksach leśnych. Należy jednak unikać introdukcji danieli do dużych kompleksów leśnych, gdzie jeleń szlachetny ma dobre warunki do funkcjonowania populacji i jest tam trwałym elementem istniejącej fauny.
Struktura płci
Powinna docelowo w populacjach ustabilizowanych wynosić 1:1,5 na korzyść łań. Większy udział łań dotyczyć może tylko niewielkich populacji (lub raczej ugrupowań osobników) introdukowanych, gdzie celem jest uzyskanie możliwie szybkiego wzrostu liczebności. W takich przypadkach struktura pozyskania może odbiegać od ramowych zasad gospodarowania populacjami daniela.
Zagęszczenie
W korzystnych warunkach środowiskowych zagęszczenie może wynosić około 30 -35 osobników na 1000 ha powierzchni leśnej obwodu.
Przyrost zrealizowany we właściwie funkcjonujących populacjach, powinien kształtować się na poziomie 25 - 30% stanu wiosennego populacji.
Struktura pozyskania:
a)   w grupach płciowo - wiekowych
byki                     30 - 40%
łanie                    do 50%
cielęta                  10-20%
b)  w klasach wieku danieli byków
klasa wieku {1-2 poroża; 2-3 roku życia)                                       30 - 40%
II klasa wieku {3-6 poroża; 4-7 roku życia)                                       40 - 50%
III klasa (7 poroże i dalsze; 8 rok życia i starsze)                             do 20%

 

 
Kryteria oceny prawidłowości odstrzału danieli - byków
 
 
 
 
 
           
 
Klasa wieku
Poroże rok życia
Opis poroża
Ocena
 
 
 I klasa wieku
1 poroże 2 rok życia
- guzikarze oraz szpicaki o średniej długości tyk do 8 cm,                                                                                  - szpicaki o średniej długości tyk 8-12 cm,                     - szpicaki o średniej długości tyk powyżej 12 cm.
0
X XX
 
 
2j)oroże 3 rok życia
- szydlarze, słabe łyżkarze o średniej długości obu tyk do 40 cm i o średnim spłaszczeniu górnej części obu tyk węższym od 4 cm,                                 - łyżkarze o średniej długości obu tyk od 40 do 50 cm lub o średnim spłaszczeniu górnej części obu tyk od.....do ....cm                                                                 - mocne łyżkarze o średniej długości obu tyk powyżej 50 cm lub o średnim spłaszczeniu obu tyk powyżej 6 cm oraz łopatac2e.
0 X XX
 
 
II klasa wieku
3-6 poroże 4-7 rok życia
- wszystkie formy poniżej łopatacza oraz łopatacze o głębokich zatokach rozdzielających płaszczyznę łopaty na co najmniej połowie jej długości, a także byki o wyjątkowo krótkich i wąskich łopatach,
0
 
 
 
 
 
 
 
byki o łopatach normalnie rozwiniętych, jednak o długości łopat poniżej połowy wysokości tyk                    - byki o prawidłowych łopatach, których długość wynosi ponad połowę długości tyk
X XX
 
 
III
klasa wieku
7 poroże i powyżej 8 rok życia i starsze
wszystkie formy poniżej prawidłowo rozwiniętego łopatacza, oraz normalnie rozwinięte łopatacze o masie poroża poniżej .2,4 kg oraz prawidłowo wykonany odstrzał łowny,                                          - mocne, prawidłowo rozwinięte łopatacze o masie poroża powyżej 2,4 kg o trofeum niemedalowym pozyskane na odstrzał selekcyjny,                            - mocne, prawidłowo rozwinięte łopatacze o trofeum medalowym, pozyskane na odstrzał selekcyjny.
 

0

X

XX

 
 
 
 
Ustalenia dodatkowe:
1.   Za byka łownego uznaje się regularnego łopatacza w 8 roku życia i starszego o prawidłowo ukształtowanych łopatach.
2.   Ilekroć w kryteriach mowa jest o masie poroża dotyczy to masy poroża brutto tj. masy poroża z pełną czaszką i bez żuchwy.
3.   Za selekcyjne uznaje się wszystkie myłkusy i szydlarze w każdej klasie wieku i nie przyznaje się za ich odstrzał punktów niebieskich.
4.   Podawana masa poroża jest masą brutto (łopaty z czaszką, bez żuchwy).
Selekcja łań i cieląt
Pozyskanie łań i cieląt należy prowadzić poprzez odstrzał sztuk o masie tuszy mniejszej niż przeciętna w rejonie hodowlanym łań starych i późno urodzonych cieląt. Jako zasadę należy przyjąć, że strzelając cielę z chmary, najeży w pierwszej kolejności wybrać sztukę najsłabszą. Jeżeli istnieje konieczność odstrzału łani i jej cielaka, to jako bezwzględną zasadę należy przyjąć, że w pierwszej kolejności strzelamy cielę a ewentualnie potem łanię -nigdy odwrotnie.
 


 

 

 

strona główna | statut | zarząd | z życia  koła  | historia koła | prawo łowieckie