DZIENNIK
Redaktorzy
   Felietony
   Reportaże
   Wywiady
   Sprawozdania
Opowiadania
   Polowania
   Opowiadania
Otwarta trybuna
Na gorąco
Humor
PORTAL
Forum
   Problemy
   Hyde Park
   Wiedza
   Akcesoria
   Strzelectwo
   Psy
   Kuchnia
Prawo
   Pytania
   Ustawa
   Statut
Strzelectwo
   Prawo
   Ciekawostki
   Szkolenie
   Zarządzenia PZŁ
   Przystrzelanie
   Strzelnice
   Konkurencje
   Wawrzyny
   Liga strzelecka
   Amunicja
   Optyka
   Arch. wyników
   Terminarze
Polowania
   Król 2011
   Król 2010
   Król 2009
   Król 2008
   Król 2007
   Król 2006
   Król 2005
   Król 2004
   Król 2003
Imprezy
   Ośno/Słubice '10
   Osie '10
   Ośno/Słubice '09
   Ciechanowiec '08
   Mirosławice '08
   Mirosławice '07
   Nowogard '07
   Sieraków W. '06
   Mirosławice '06
   Osie '06
   Sarnowice '05
   Wojcieszyce '05
   Sobótka '04
   Glinki '04
Tradycja
   Zwyczaje
   Sygnały
   Mundur
   Cer. sztandar.
Ogłoszenia
   Broń
   Optyka
   Psy
Galeria
Pogoda
Księżyc
Kulinaria
Kynologia
Szukaj
autor: Redakcja "Łowiecki"29-08-2014
Obwody na gruntach prywatnych

Ustawa Prawo Łowieckie sięgająca swoimi korzeniami do dekretu Bolesława Bieruta z 1952 r. nie przystaje do wzorców konstytucyjnych obecnej Konstytucji RP. Z tego powodu w kolejnym wyroku, Trybunał Konstytucyjny, zakwestionował te zapisy tej ustawy ‘Prawo łowieckie’, które dotyczą tworzenia obwodów łowieckich, nie dając właścicielom gruntów możliwości wpływu na decyzję objęcia obwodem łowieckim ich nieruchomości i udzielając żadnej rekompensaty właścicielom. Trybunał dał Parlamentowi 18 miesięcy na ustanowienie nowego zapisu regulującego włączanie nieruchomości w granice obwodu łowieckiego, zgodnego z Konstytucja RP. Czas jest krótki zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę, iż partie polityczne stoją obecnie przed wyborami samorządowymi, a w przyszłym roku kończy się kadencja Parlamentu.

Dziennik "Łowiecki" śledzi sytuację i dzisiaj przedkłada na swoich łamach projekt autorstwa jednego z większych specjalistów z dziedziny prawa dotyczącego problematyki szeroko rozumianej ochrony przyrody i spraw związanych ze środowiskiem naturalnym dr Romana Steca, autora 82 pozycji książkowych i licznych publikacji prasowych, specjalizującego się w prawie łowieckim. Autor jest na tym polu bardzo aktywnym naukowcem, o czym świadczą m.in. liczne cytaty z jego prac, z których korzystają w swoich wyrokach sądy powszechne, administracyjne, a nawet Trybunał Europejski. A my chcemy stworzyć możliwość szerokiej dyskusji nad problemami prawnymi dotyczącymi łowiectwa, dając jednocześnie możliwość wymiany myśli wszystkim myśliwym i sympatykom łowiectwa.

Poniżej rozmowa z dr Romanem Stecem, który mówi o przygotowanym przez siebie projekcie zmian do ustawy 'Prawo łowieckie'.


04-09-2014 12:23 postma Będzie ciekawie. Wybierając się w pole zabierać będę mapę z zaznaczonymi gruntami,by nie stąpać tam, gdzie rolnicy zabronili.
Może być tak, że w tym samym czasie na sąsiadujących gruntach polować będzie kilka osób, bo mają zgody rolników (!). A bezpieczeństwo? Zwierza, który po strzale uszedł do "sąsiada" będzie można ...... albo i nie będzie można. Łaska pańska .........
Moim zdaniem te scenariusze nie ziszczą się.
Poluję. Mieszkam w środku obwodu łowieckiego. Nie ma tygodnia - w newralgicznych miesiącach (szkody)- bez telefonu lub wjeżdżającego auta czy też ciągnika na posesję w sprawie "pomocy, dziki robią szkody". I pomagamy. Mamy taki obowiązek, czujemy się za ich dobro odpowiedzialni.
"Moi rolnicy" to widzą i nie sądzę, by w przypływie nadmiaru danej im "władzy właścicielskiej" skłonni będą gremialnie te relacje z myśliwymi zmieniać. Chyba że - wzorem amerykańskim, broń w Polsce kupi każdy chcący.
To tak bardzo krótki i uproszczony pogląd na powyższą sprawę.
Darz Bór.
03-09-2014 10:55 Palba W tym rzecz i sprawy sedno - co jest w propozycji projektu, aby zgodnie z Prawem Łowieckim własciciel gruntu mógł współdecydować o prawie wstępu takiemu dzierżawcy na jego własność będąc np. członkiem spółki rolnej lub innego podmiotu, który w poszanowaniu prawa i własnej obowiązkowości (odpowiedzialności) będzie współgospodarzył z rolnikami służąc pomocą - inaczej sie nie da !!!. Nie ma wyjścia - muszą zostac określone nowe jasne zasady dla tworzenia obwodów, a w tym będą mogli i powinni dla świętego spokoju określić się m.in. gospodarujacy na nich rolnicy. Oni jako spółki też będą głosem opiniotwórczym dla potencjalnego i przyszłego dzierżawcy obwodu - czy spełnia (spełni) rolę czy nie?
Wyeliminuje to też koła uprawiające "ciuciubabkę" z rolnikami ws. odszkodowań wyrządzanych przez zwierzęta dzikie. Tym samym pociągnięciem władze lokalne np. z terenów ostatnich protestów rolniczych będą miały szanse uporządkowania tych spraw i problemów raz na zawsze.
03-09-2014 10:10 Odstrzał Kawalerze nie psuj zasad tylko dlatego, że inna zasada jest naruszona. Tą inną zasadę w oddzielnym postępowaniu należy naprawiać.
Co powiesz na tych, którzy kupili na przetargu ANR swoje grunty?
03-09-2014 08:44 Rolnik Kawalerze rozumiem, że masz tyle determinacji w tym zwalczaniu złodziejstwa, że nie polujesz na gruntach prywatnych. I to by było na tyle w kwestii kultury, tradycji łowieckiej i moralności.
db
02-09-2014 12:53 chevalier Rolniku
Tylko przeciwstawiam się złodziejstwu dokonanemu 70 lat temu. Sam pisałeś, że to właściciel gruntu ma decydować, co z nim robić. Właściciel a nie złodziej lub jego potomni!
02-09-2014 12:33 Rolnik Widzę, że zaczynasz współpracować z Frau Eriką Steinbach. Zastanawiam się więc dlaczego nie piszesch w Wild und Hund mein lieber Eselchen.
DB
02-09-2014 10:35 chevalier Popieram Rolnika.
Obwody powinni tworzyć prawowici właściciele gruntów.
Ci co gospodarzą dekretem Biruta na kradzionych gruntach, winni je natychmiast zwrócić! Ot i cały sekret!
02-09-2014 08:49 Rolnik Pan Stec niech najpierw pogospodarzy, to nie będzie się wysilał, żeby niczego nie zmienić.

Obwody powinni tworzyć właściciele gruntów, a czy będą sami prowadzili gospodarkę łowiecką, czy wydzierżawią ją w pełnym, bądź częściwym zakresie, to już sprawa umowy dzierżawnej. Nad prawidłowością gospodarki łowieckiej i jej koordynacją w regionach jak by ich nie zwać pieczę sprawować powinna ALP we współpracy z samorządem gminnym. Ot i cała filozofia tego ładu.

Pozostałe pargarafy, to naukowszczyzna.
db
30-08-2014 01:22 LDormus Wpis usunięty administracyjnie. Przyczyna: post bez związku z niniejszym tematem, a nie dający się przenieść do Hyde Park.
30-08-2014 00:57 Artur123 Wpis usunięty administracyjnie. Przyczyna: post bez związku z niniejszym tematem, a nie dający się przenieść do Hyde Park.
30-08-2014 00:48 LDormus Wpis usunięty administracyjnie. Przyczyna: post bez związku z niniejszym tematem, a nie dający się przenieść do Hyde Park.
30-08-2014 00:16 Artur123 MAUZES, jeśli możesz, nie ograniczaj się do słodzenia panu dr Stecowi, tylko zabieraj się za dyskusję nad jego projektem, której to dyskusji oczekuje zarówno on, jak i Redakcja Łowieckiego. Tak przynajmniej obie strony przedstawiają sprawę. Do boju więc, a słodzenie zostaw panom Gdulom – Andrzejowi i Pawłowi, którzy posłom – Henrykowi Siedlaczkowi i Tomaszowi Kulesze z PO, Janowi Szyszce z PiS i Stanisławowi Wziątkowi z SLD – najbardziej oddanym „ideowo” prominentnym działaczom PZŁ, słodzą przy każdej okazji, bo dzięki nim wierchuszka PeZeteŁa od lat ma się bardzo dobrze i widoków na zmianę tego stanu rzeczy nawet nie ma. Co do mojej przynależności do PeZeteŁa, to w odróżnieniu od Ciebie nie wstydzę się jej (nawet bez pana dr Steca w charakterze „osoby funkcyjnej”), bo innej możliwości po prostu nie mam, gdy chcę polować. Nie wstydzę się, ale nie mogę wręcz dnia doczekać się, kiedy Polski Związek Łowiecki w obecnym kształcie, a więc pod kilkoma względami nawet gorszym, niż ten namalowany zapisami dekretu Bolesława Bieruta z 1952 r., w końcu szlag trafi i powołana zostanie do życia ustawą nowa ogólnopolska organizacja łowiecka, bez zakłamanej historii, z prawdziwie demokratycznymi zasadami, szanująca swoich członków i autentycznie dbająca o ich interesy, zobligowana do respektowania „aktualnie obowiązujących norm konstytucyjnych”, m. in. w aspekcie „ochrony prawa własności”.
30-08-2014 00:15 Artur123 Wpis usunięty administracyjnie. Przyczyna: post bez związku z niniejszym tematem, a nie dający się przenieść do Hyde Park.
29-08-2014 23:30 LDormus Wpis usunięty administracyjnie. Przyczyna: post o negatywnym wydźwięku personalnym wobec innego uczestnika forum.
29-08-2014 21:59 MAUZES Bardzo ciekawa postać z dr Romana Steca. Powiem krótko, żeby taki człowiek był osobą funkcyjną w PZŁ to bym się nie wstydził tego, że należę do tego związku! Fajnie, że takim wybitnym naukowcom nie są obojętne losy łowiectwa w Polsce i poświęcają swój czas na wyłożenie jak "krowie na.." tak trudnej problematyki dla Nas myśliwych! Reasumując przyjemnie się słucha dr Romana Steca! Dziękuję redakcji za przedstawienie problemu dot. w/w tematu, bo ŁP to tylko słodzenie jaki to najlepszy model, a właaadza fiu fiu tak wybitna, że Himalaje to średnie góry przy nich!
29-08-2014 14:35 Palba To raczej wypowiedź dr Romana Steca, a nie rozmowa:))
Ale OK. Zaprasza Kolega do dyskusji, więc dyskutujmy. Jest chociaż nad czym dyskutować i trzeba.
Db

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
P&H Limited Sp. z o.o.