strona główna forum dyskusyjne













 

 

 

Wzorzec ogara polskiego. FCI standard 52  (15.11.1996)

Wrażenie ogólne: pies średniego wzrostu, silnej i zwartej budowy, o silnym kośćcu i pewnej masie, proporcjonalnych nogach. Całą sylwetka wskazuje na siłę i wytrwałość, mniej na szybkość. Głos w czasie gonu po tropie czysty, donośny, o średniej zmieniającej się tonacji, u suk zwykle wyższy.

Głowa: dość ciężka, o szlachetnym wykroju, z profilu zbliżona do prostokąta średniej długości, pysk wydłużony, z przodu tępo zakończony, nie klinowaty ani spiczasty. Fafle grube, zwisające, nos ciemny, duży i szeroki, dolna warga z zajadem zwisającym. Szczęki mocne, dostatecznie długie, z prawidłowym zgryzem. Żuchwa dobrze umięśniona. Czaszka tak długa jak kufa. Linia czołowa z linią kufy tworzą kąt rozwarty. Łuki brwiowe silnie rozwinięte, czoło w znacznych zmarszczkach. Kość potylicowa wyraźnie zaznaczona. Załamanie czołowo-nosowe wyraźne.

Oczy: wyraz łagodny, spokojny, skośnie, nie za głęboko osadzone, ciemnobrązowe, dolne powieki u starszych psów obwisłe.

Uszy: nisko osadzone, dość długie, luźnie wiszące, u dołu lekko zaokrąglone. Dolne partie zawijają się ku środkowi, szczelnie przylegające do głowy.

Szyja: u nasady przy tułowiu znacznej grubości, silna, muskularna, średniej długości. Podgardle zwisające z dużą ilością fałdowanej skóry.

Tułów: linia grzbietu prosta z wyraźnie wzniesionym kłębem, grzbiet długi, szeroki, dobrze umięśniony, lędźwie stosunkowo krótkie; zad szeroki, muskularny, dość długi, lekko zaokrąglony; klatka piersiowa głęboka, sięgająca do łokci, umiarkowanej szerokości, o znacznej pojemności, żebra prawdziwe i rzekome są długie ustawione prawie pionowo; brzuch nie podkasany, boki pełne, słabizny krótkie.

Ogon: gruby, stosunkowo nisko osadzony, opuszczony w dół sięga nieco poniżej stawu skokowego, lekko wygięty w ruchu powolnym uniesiony nieco do góry, lecz nie zakręcony; podczas gonu pies trzyma go poniżej linii grzbietu z lekkim odchyleniem na bok.

Kończyny przednie: nogi o mocnym kośćcu muskularne, oglądane od przodu proste i ustawione równolegle, widziane z boku przedramiona są pionowo ustawione; długość nóg równa się połowie wysokości w kłębie lub nieco więcej; łopatka długa, skośnie ustawiona, dobrze umięśniona; ramię średniej długości, ukośnie skierowane do tyłu; łopatka tworzy z ramieniem kąt około 100 st. przedramiona długie, o mocnym kośćcu i sprężystych ścięgnach; łokcie powinny przylegać do tułowia i nie być wciśnięte, ani odstające; śródręcza dość krótkie i ustawione lekko od siebie. Palce dobrze wygięte z jędrnymi opuszkami są ściśle zwarte w łapę okrągłego kształtu; pazury grube koloru czarnego, przy palcach białych mają barwę rogową.Dumka - wł. Anna Łuczak

Kończyny tylne: nogi oglądane z boku są odstawione nieco do tyłu, widziane od tyłu są proste, równoległe; uda długie, szerokie, muskularne; kąt w stawie biodrowym około 100st.; podudzia średniej długości o mocnym kośćcu, muskularne, skośnie skierowane do tyłu; w stawach kolanowych i skokowych dobrze ukątowane; kość piętowa mocna, śródstopie dość długie i ustawione prawie pionowo. Palce jak u kończyn przednich.

Chody: powolny kłus, podczas gonu niezbyt szybki galop.

Skóra: na tułowiu i kończynach gładka, ściśle przylegająca, na czole tworzy zmarszczki, a na podgardlu fałdy.

Owłosienie i umaszczenie: sierść na głowie, kufie, uszach i na nogach krótka i gładka, na pozostałych częściach ciała średniej długości, gruba i twarda; na karku, pośladkach i spodzie ogona nieco dłuższa; pod włosami okrywowymi występuje gęste, miękkie podszycie. Sierść koloru czarnego lub ciemnoszarego okrywa w kształcie czapraka cały kark, zachodząc nieco na tył głowy, cały grzbiet aż do ogona, boki tułowia i wierzch ogona; na głowie, szczególnie nad oczami, na kufie, uszach, przodzie szyi, na barkach, przedpiersiu, podbrzuszu, udach oraz kończynach przednich i tylnych występuje podpalanie o odcieniu od ciemnożółtego do mahoniowego; uszy są zawsze ciemniej umaszczone, dopuszczalne są: biała strzałka na głowie i grzbiecie nosa, biała plamka na piersi, białe dolne części kończyn lub same palce oraz koniec ogona.

Wymiary ciała: masa psa 25-32 kg, suki 20 - 26 kg. Wzrost psa 56 - 65 cm, suki 55 - 60 cm

Wady: zbyt długie lub małe odstające uszy. Głowa bez wyraźnie zarysowanej potylicy i ze słabymi łukami brwiowymi. Kufa zbyt ostro zakończona lub czarna. Ogon cienki, za krótki lub za długi i źle owłosiony, zakręcony. Klatka piersiowa słabo rozwinięta. Wadliwy zgryz. Chrapliwy głos.

*wzorzec został umieszczony pod artykułem Andrzeja Brabletza "Pies myśliwski - Ogary i gończe polskie" w Łowcu Polskim 5/98


Jeżeli Twój pies jest zwycięzcą wystawy klubowej lub międzynarodowej jego zdjęcie może się znaleźć na tej stronie