strona g³ówna forum dyskusyjne

























USTAWA z dnia 13 pa¼dziernika 1995 r.

Prawo ³owieckie.
[jednolity tekst Dz.U. 2005 Nr 127 poz. 1066]

Tekst z uwzglêdnieniem zmian z dnia 26.07.2001 r. [Dz.U. 2001 r. Nr 125 poz.1366],
z dnia 20.06.2003 r. [Dz.U. 2002 r. Nr 113 poz.984], z dnia 16.04.2004 r. [[Dz.U. Nr 92, poz. 880].
oraz zmian
z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 92 poz. 880), obowi±zuje od 1 maja 2004 r.
z dnia 17 czerwca 2004 r. [Dz.U. 2004 r. Nr 172 poz.1802] obowi±zuje od 19 sierpnia 2004 r.
z dnia 2 lipca 2004 r. [Dz.U. 2004 r. Nr 173 poz.1808] obowi±zuje od 21 sierpnia 2004 r.
z dnia 29 lipca 2005 [Dz. U. z dnia 12 wrze¶nia 2005 r.] obowi±zuje od 1 stycznia 2006 r.
z dnia 3 pa¼dziernika 2008 [Dz. U. z dnia 13 listopada 2008 r. obowi±zuje od 15 listopada 2008 r.


Rozdzia³ 1

Przepisy ogólne

Art. 1. £owiectwo, jako element ochrony ¶rodowiska przyrodniczego, w rozumieniu ustawy oznacza ochronê zwierz±t ³ownych (zwierzyny) i gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz zasadami racjonalnej gospodarki rolnej, le¶nej i rybackiej.

Art. 2. Zwierzêta ³owne w stanie wolnym, jako dobro ogólnonarodowe, stanowi± w³asno¶æ Skarbu Pañstwa.

Art. 3. Celem ³owiectwa jest:
1)ochrona, zachowanie ró¿norodno¶ci i gospodarowanie populacjami zwierz±t ³ownych,
2)ochrona i kszta³towanie ¶rodowiska przyrodniczego na rzecz poprawy warunków bytowania zwierzyny,
3)uzyskiwanie mo¿liwie wysokiej kondycji osobniczej i jako¶ci trofeów oraz w³a¶ciwej liczebno¶ci populacji poszczególnych gatunków zwierzyny przy zachowaniu równowagi ¶rodowiska przyrodniczego,
4)spe³nianie potrzeb spo³ecznych w zakresie uprawiania my¶listwa, kultywowania tradycji oraz krzewienia etyki i kultury ³owieckiej.
Art. 4.1. Gospodarka ³owiecka jest to dzia³alno¶æ w zakresie ochrony, hodowli i pozyskiwania zwierzyny. 2. Polowanie oznacza:
1)tropienie, strzelanie z my¶liwskiej broni palnej, ³owienie sposobami dozwolonymi zwierzyny ¿ywej,
2)³owienie zwierzyny przy pomocy ptaków ³owczych,

   - zmierzaj±ce do wej¶cia w jej posiadanie.

3. K³usownictwo oznacza dzia³anie zmierzaj±ce do wej¶cia w posiadanie zwierzyny w sposób nie bêd±cy polowaniem albo z naruszeniem warunków dopuszczalno¶ci polowania.
Art. 5. Minister w³a¶ciwy do spraw ¶rodowiska po zasiêgniêciu opinii minister w³a¶ciwego do spraw rolnictwa oraz Pañstwowej Rady Ochrony Przyrody i Polskiego Zwi±zku £owieckiego ustali, w drodze rozporz±dzenia, listê gatunków zwierz±t ³ownych uwzglêdniaj±c podzia³ na zwierzynê p³ow±, grub±, drobn± oraz drapie¿niki.


Rozdzia³ 2

Organy administracji w zakresie ³owiectwa

Art. 6. Naczelnym organem administracji rz±dowej w zakresie ³owiectwa jest minister w³a¶ciwy do spraw ¶rodowiska .

Art. 7. Je¿eli ustawa nie stanowi inaczej, administracjê w zakresie ³owiectwa sprawuje samorz±d województwa jako zadanie z zakresu administracji rz±dowej.


Rozdzia³ 3

Zasady gospodarki ³owieckiej

Art. 8.1. Gospodarka ³owiecka prowadzona jest w obwodach ³owieckich przez dzier¿awców lub zarz±dców. 2. Odstrza³y redukcyjne zwierz±t ³ownych w parkach narodowych i rezerwatach, prowadzone w oparciu o przepisy o ochronie przyrody, odbywaj± siê na zasadach okre¶lonych w ustawie i zgodnie z obowi±zuj±cymi okresami ochronnymi i kryteriami selekcji.

3. Gospodarka ³owiecka prowadzona jest na zasadach okre¶lonych w ustawie i w oparciu o roczne plany ³owieckie i wieloletnie ³owieckie plany hodowlane.

3a. Roczne plany ³owieckie sporz±dzane s± przez dzier¿awców obwodów ³owieckich, po zasiêgniêciu opinii wójta (burmistrza, prezydenta miasta) i podlegaj± zatwierdzeniu przez w³a¶ciwego nadle¶niczego Pañstwowego Gospodarstwa Le¶nego Lasy Pañstwowe w uzgodnieniu z Polskim Zwi±zkiem £owieckim.

3b. Roczne plany ³owieckie w obwodach wy³±czonych z wydzier¿awiania sporz±dzane s± przez ich zarz±dców i podlegaj± zatwierdzeniu przez dyrektora regionalnej dyrekcji Pañstwowego Gospodarstwa Le¶nego Lasy Pañstwowe.

3c. Roczne plany ³owieckie dla: 1) obwodów ³owieckich granicz±cych z parkami narodowymi opiniowane sa dodatkowo przez dyrektora parku narodowego,
2 )obwodów ³owieckich, na terenie których znajduj± siê obrêby hodowlane, opiniowane s± dodatkowo, w zakresie pozyskania pi¿maka i ³yski przez uprawnionych do rybactwa w rozumieniu ustawy z dnia 18 kwietnia 1995 r. o rybactwie ¶ródl±dowym (Dz.U z 1999 r. Nr 66, poz 750, z 2000 r. Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr. 81, poz.875, Nr 110, poz. 1189 i Nr 115, poz. 1229 oraz z 2004 r. Nr 92, poz. 880).

3d. W przypadku odmowy zatwierdzenia lub uzgodnienia w ca³o¶ci lub czê¶ci rocznego planu ³owieckiego zainteresowanemu przys³uguje odwo³anie odpowiednio do dyrektora regionalnej dyrekcji lub Dyrektora Generalnego Pañstwowego Gospodarstwa Le¶nego Lasy Pañstwowe.

3e. Wieloletnie ³owieckie plany hodowlane sporz±dzaj± dyrektorzy regionalnych dyrekcji Pañstwowego Gospodarstwa Le¶nego Lasy Pañstwowe w uzgodnieniu z marsza³kiem województwa i Polskim Zwi±zkiem £owieckim.

4. Minister w³a¶ciwy do spraw ¶rodowiska, w porozumieniu z ministrem w³a¶ciwym do spraw rolnictwa, po zasiêgniêciu opinii Polskiego Zwi±zku £owieckiego, okre¶li, w drodze rozporz±dzenia, szczegó³owe zasady sporz±dzania rocznych planów ³owieckich i wieloletnich ³owieckich planów hodowlanych oraz zatwierdzania rocznych planów ³owieckich, uwzglêdniaj±c zasadê optymalnego gospodarowania populacjami zwierz±t ³ownych oraz ochrony lasu przed szkodami wyrz±dzanymi przez te zwierzêta.
Art. 9.1. Ochrona zwierzyny - poza zasadami okre¶lonymi w przepisach o ochronie przyrody - obejmuje tworzenie warunków bezpiecznego bytowania zwierzyny, a w szczególno¶ci: 1)zwalczanie k³usownictwa i wszelkich zjawisk szkodnictwa ³owieckiego,
2)zakaz - poza polowaniami i od³owami, sprawdzianami pracy psów my¶liwskich, a tak¿e szkoleniami ptaków ³owczych, organizowanymi przez Polski Zwi±zek £owiecki- p³oszenia, chwytania, przetrzymywania, ranienia i zabijania zwierzyny,
3)zakaz wybierania i posiadania jaj i piskl±t, wyrabiania i posiadania wydmuszek oraz niszczenia legowisk, nor i gniazd ptasich.


2. Starosta mo¿e wyraziæ zgodê, na okres do 6 miesiêcy, na przetrzymywanie zwierzyny, osobie, która wesz³a w jej posiadanie w wyniku osierocenia, wypadku lub innego uszkodzenia cia³a zwierzyny, maj±c na uwadze potrzebê podjêcia koniecznej opieki i leczenia. Zwierzyna ta powinna nastêpnie byæ przekazana uprawnionym podmiotom w celu dalszej hodowli.

3. Do celów hodowlanych, w tym eksportu, oraz celów naukowych dozwolone jest ³owienie zwierzyny ¿ywej wy³±cznie w sieci i nie rani±ce pu³apki, w tym pu³apki nie chwytaj±ce za koñczynê.
Art. 10. Posiadanie i hodowanie lub utrzymywanie chartów rasowych lub ich mieszañców wymaga zezwolenia starosty.

Art. 11.1. £owiectwo jest prowadzone zgodnie z podstawowymi kierunkami u¿ytkowania terenów rolnych, le¶nych i rybackich, w warunkach sta³ego polepszania zwierzynie ¶rodowiska jej bytowania. 2. Gospodarowanie populacjami zwierzyny wymaga w szczególno¶ci:

1)tworzenia sta³ych i okresowych os³on dla zwierzyny (lasy, zadrzewienia, zakrzewienia, remizy, os³ony miejsc lêgowych),
2)wzbogacania naturalnej bazy ¿erowej dla zwierzyny w lasach,
3)zachowania istniej±cych naturalnych zbiorników wodnych, rekonstrukcji i tworzenia nowych,
4)racjonalnego stosowania ¶rodków chemicznych w rolnictwie i le¶nictwie,
5)stosowania terminów i technik agrotechnicznych nie zagra¿aj±cych bytowaniu zwierzyny na danym terenie,
6)utrzymywania korytarzy (ci±gów) ekologicznych dla zwierzyny,
7)utrzymywania struktury wiekowej i p³ciowej oraz liczebno¶ci populacji zwierzyny w³a¶ciwych dla zapewnienia równowagi ekosystemów oraz realizacji g³ównych celów gospodarczych w rolnictwie, le¶nictwie i rybactwie,
8)ochrony zwierzyny przed zagro¿eniem ruchu pojazdów samochodowych na drogach krajowych i wojewódzkich.


3. Dzier¿awcy i zarz±dcy obwodów ³owieckich oraz wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) i nadle¶niczowie Pañstwowego Gospodarstwa Le¶nego Lasy Pañstwowe wspó³dzia³aj± w sprawach zwi±zanych z zagospodarowaniem obwodów ³owieckich, w szczególno¶ci w zakresie ochrony i hodowli zwierzyny.
Art. 12. Dzier¿awcy i zarz±dcy obwodów ³owieckich mog± po uzyskaniu zgody w³a¶ciciela, posiadacza lub zarz±dcy gruntu, wyznaczaæ i oznakowywaæ zakazem wstêpu obszary stanowi±ce ostoje zwierzyny oraz wznosiæ urz±dzenia zwi±zane z prowadzeniem gospodarki ³owieckiej.

Art. 13. Dzier¿awcy i zarz±dcy obwodów ³owieckich obowi±zani s± dokarmiaæ zwierzynê, zw³aszcza w okresach wystêpowania niedostatku ¿eru naturalnego oraz wówczas, gdy w sposób istotny mo¿e to wp³yn±æ na zmniejszenie szkód wyrz±dzanych przez zwierzynê w uprawach i p³odach rolnych oraz w gospodarce le¶nej.

Art. 14. Dzier¿awcy i zarz±dcy obwodów ³owieckich oraz w³a¶ciciele, posiadacze i zarz±dcy gruntów s± obowi±zani zawiadomiæ w³a¶ciwy organ Pañstwowej Inspekcji Weterynaryjnej lub urz±d gminy albo najbli¿szy zak³ad leczniczy dla zwierz±t o dostrze¿onych objawach chorób zwierz±t ¿yj±cych wolno.

Art. 15.1. Zwierzyna pozyskana w obwodzie ³owieckim zgodnie z przepisami prawa stanowi w³asno¶æ dzier¿awcy lub zarz±dcy obwodu ³owieckiego, a na terenach nie wchodz±cych w sk³ad obwodów ³owieckich - w³asno¶æ Skarbu Pañstwa. 2. Zwierzyna bezprawnie pozyskana stanowi w³asno¶æ Skarbu Pañstwa.

3. Osoby wykonuj±ce polowanie mog± odst±pion± im zwierzynê spo¿ytkowaæ wed³ug w³asnego uznania, z wy³±czeniem odsprzeda¿y.

4. Minister w³a¶ciwy do spraw ¶rodowiska okre¶la, w drodze rozporz±dzenia, wysoko¶æ ekwiwalentu za zwierzynê bezprawnie pozyskan±, podmioty w³a¶ciwe do zagospodarowania w imieniu Skarbu Pañstwa bezprawnie pozyskanej zwierzyny, pobrania ¶rodków pochodz±cych ze sprzeda¿y tusz oraz nale¿nego ekwiwalentu, uwzglêdniaj±c sposób pozyskania zwierzyny, jej gatunek, wielokrotno¶æ warto¶ci rynkowej tuszy, a w przypadku samców zwierzyny p³owej tak¿e jej warto¶æ trofealn±.
Art. 16.1. Zabrania siê chowu i hodowli zamkniêtej zwierz±t ³ownych, z wyj±tkiem ba¿anta oraz zwierz±t uznanych za zwierzêta gospodarskie na podstawie odrêbnych przepisów. 2. Minister w³a¶ciwy do spraw ¶rodowiska mo¿e wydaæ zgodê na chów i hodowlê zamkniêt± zwierz±t ³ownych nie bêd±cych zwierzêtami gospodarskimi do celów badañ naukowych, dydaktyki, zasiedleñ lub eksportu zwierzyny ¿ywej.

Rozdzia³ 4

Dzia³alno¶æ gospodarcza w zakresie ³owiectwa

Art. 17.1.     Dzia³alno¶æ gospodarcza polegaj±ca na ¶wiadczeniu us³ug turystycznych obejmuj±cych: 1) polowania wykonywane przez cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
2) polowania za granic±
- jest dzia³alno¶ci± regulowan± w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie dzia³alno¶ci gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807) i wymaga wpisu do rejestru polowañ, zwanego dalej "rejestrem".

2. Organem prowadz±cym rejestr jest marsza³ek województwa w³a¶ciwy ze wzglêdu na siedzibê albo miejsce zamieszkania przedsiêbiorcy, zwany dalej "organem rejestrowym".
Art. 18.1. Przedsiêbiorca wykonuj±cy dzia³alno¶æ, o której mowa w art. 17 ust. 1, jest obowi±zany spe³niaæ nastêpuj±ce warunki: 1) ustanowiæ obowi±zkowe zabezpieczenie maj±tkowe roszczeñ osób trzecich z tytu³u niewykonania lub nienale¿ytego wykonania zobowi±zania przez przedsiêbiorcê,
2) z³o¿yæ z wynikiem pozytywnym egzamin ze znajomo¶ci zasad wykonywania polowania oraz zasad ochrony przyrody lub zatrudniaæ osobê spe³niaj±c± ten warunek,
3) sk³adaæ organowi rejestrowemu orygina³y dokumentów potwierdzaj±cych zawarcie kolejnych umów, albo dokonania kolejnej blokady ¶rodków finansowych, o których mowa w ust. 3.

2. Warunkiem wykonywania dzia³alno¶ci, o której mowa w art. 17 ust. 1, jest równie¿ niekaralno¶æ przedsiêbiorcy i osób kieruj±cych jego dzia³alno¶ci± za przestêpstwo okre¶lone ustaw± oraz przestêpstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu.

3. Ustanowienie zabezpieczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, polega na:
1) zawarciu umowy ubezpieczenia odpowiedzialno¶ci cywilnej za szkody wyrz±dzone w zwi±zku z wykonywaniem dzia³alno¶ci albo
2) zawarciu umowy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej, albo
3) blokadzie ¶rodków finansowych na rachunku bankowym, na rzecz w³a¶ciwego zarz±du województwa, w wysoko¶ci 4 % rocznego przychodu z tytu³u wykonywania przez przedsiêbiorcê dzia³alno¶ci gospodarczej, o której mowa w art. 17 ust. 1, uzyskanego w roku obrotowym poprzedzaj±cym rok zawarcia umowy, jednak nie mniej ni¿ równowarto¶æ w z³otych 20.000 euro obliczon± wed³ug ¶redniego kursu walut obcych og³aszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesi±ca poprzedzaj±cego miesi±c, w którym zosta³a dokonana blokada ¶rodków.

4. Minister w³a¶ciwy do spraw instytucji finansowych w porozumieniu z ministrem w³a¶ciwym do spraw ¶rodowiska okre¶li, w drodze rozporz±dzenia, minimaln± wysoko¶æ sumy gwarancji, o których mowa w ust. 3 pkt 2, uwzglêdniaj±c zakres wykonywanej przez przedsiêbiorców dzia³alno¶ci.

5. Minister w³a¶ciwy do spraw instytucji finansowych w porozumieniu z ministrem w³a¶ciwym do spraw ¶rodowiska, po zasiêgniêciu opinii Polskiej Izby Ubezpieczeñ, okre¶li, w drodze rozporz±dzenia, szczegó³owy zakres ubezpieczenia obowi±zkowego, o którym mowa w ust. 3 pkt 1, termin powstania obowi±zku ubezpieczenia oraz minimaln± sumê gwarancyjn±, bior±c w szczególno¶ci pod uwagê specyfikê wykonywanej dzia³alno¶ci.
Art. 19.1. Wpisu do rejestru dokonuje siê na podstawie pisemnego wniosku przedsiêbiorcy, który powinien zawieraæ:
1) firmê oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP), o ile przedsiêbiorca taki numer posiada,
2) wskazanie siedziby przedsiêbiorcy i jego adresu, a w przypadku osoby fizycznej - równie¿ jej adresu zamieszkania,
3) numer w rejestrze przedsiêbiorców albo w ewidencji dzia³alno¶ci gospodarczej,
4) okre¶lenie zakresu dzia³alno¶ci, która ma byæ objêta wpisem do rejestru.

2. Wraz z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1, przedsiêbiorca sk³ada o¶wiadczenie nastêpuj±cej tre¶ci:
"O¶wiadczam, ¿e:
1) dane zawarte we wniosku o wpis do rejestru polowañ s± kompletne i zgodne z prawd±;
2) znane mi s± i spe³niam warunki wykonywania dzia³alno¶ci gospodarczej w zakresie ¶wiadczenia us³ug turystycznych obejmuj±cych polowania wykonywane przez cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub polowania za granic±, okre¶lone w ustawie z dnia 13 pa¼dziernika 1995 r. - Prawo ³owieckie.".

3. O¶wiadczenie powinno równie¿ zawieraæ:
1) firmê przedsiêbiorcy,
2) wskazanie siedziby przedsiêbiorcy, a w przypadku osoby fizycznej - równie¿ jej miejsca zamieszkania i adresu,
3) oznaczenia miejsca i daty z³o¿enia o¶wiadczenia,
4) podpis osoby uprawnionej do reprezentowania przedsiêbiorcy, ze wskazaniem imienia i nazwiska oraz pe³nionej funkcji.

4. Do wniosku przedsiêbiorca do³±cza orygina³ umowy, o której mowa w art. 18 ust. 3 pkt 1 albo 2, b±d¼ orygina³ dokumentu potwierdzaj±cego dokonanie blokady ¶rodków finansowych, o której mowa w art. 18 ust. 3 pkt 3.
Art. 20.1. Wpisowi do rejestru podlegaj± dane, o których mowa w art. 19 ust. 1, z wyj±tkiem adresu zamieszkania, je¿eli jest on inny ni¿ adres siedziby.
2. Przedsiêbiorca jest obowi±zany zg³aszaæ organowi rejestrowemu wszelkie zmiany danych, o których mowa w art. 19 ust. 1, w terminie 14 dni od dnia ich powstania. Art. 21. 1. Egzamin ze znajomo¶ci wykonywania polowania oraz zasad ochrony przyrody przeprowadza komisja egzaminacyjna powo³ana przez ministra w³a¶ciwego do spraw ¶rodowiska.

2. Z³o¿enie z pozytywnym wynikiem egzaminu, o którym mowa w ust. 1, komisja egzaminacyjna stwierdza za¶wiadczeniem.

3. Minister w³a¶ciwy do spraw ¶rodowiska okre¶li, w drodze rozporz±dzenia:
1) liczbê cz³onków komisji, o której mowa w ust. 1, oraz jej sk³ad, tak aby w sk³ad komisji wchodzi³o:
a) nie mniej ni¿ 3 cz³onków spo¶ród ekspertów z dziedziny ochrony przyrody, gospodarki ³owieckiej oraz zasad posiadania i pos³ugiwania siê my¶liwsk± broni± paln±,
b) przedstawiciel ministra w³a¶ciwego do spraw ¶rodowiska - jako przewodnicz±cy komisji,
c) przedstawiciel Polskiego Zwi±zku £owieckiego,
d) przedstawiciel Pañstwowego Gospodarstwa Le¶nego Lasy Pañstwowe,

2) dokumenty, jakie przedk³ada osoba ubiegaj±ca siê o przyst±pienie do egzaminu, o którym mowa w ust. 1, umo¿liwiaj±ce pe³n± identyfikacjê tej osoby,
3) sposób przeprowadzania egzaminu, o którym mowa w ust. 1, uwzglêdniaj±c objêcie tym egzaminem sprawdzenia znajomo¶ci przepisów dotycz±cych ochrony przyrody, gospodarki ³owieckiej oraz posiadania i pos³ugiwania siê my¶liwsk± broni± paln±,
4) wzór za¶wiadczenia, o którym mowa w ust. 2.
Art. 22.1. Przedsiêbiorca wykonuj±cy dzia³alno¶æ gospodarcz± w zakresie obrotu zwierzyn± ¿yw± oraz obrotu tuszami zwierzyny i ich czê¶ciami, z wy³±czeniem sprzeda¿y dokonywanej przez dzier¿awców i zarz±dców obwodów ³owieckich na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowi±zany: 1)prowadziæ ewidencjê skupu w ka¿dym punkcie skupu,
2) zapewniaæ badania zwierzyny i miêsa zgodnie z przepisami o zwalczaniu chorób zaka¼nych zwierz±t, badaniu zwierz±t rze¼nych i miêsa oraz Inspekcji Weterynaryjnej.

2. Minister w³a¶ciwy do spraw ¶rodowiska okre¶li, w drodze rozporz±dzenia, zakres ewidencji, o której mowa w ust. 1 pkt 1, oraz jej wzór, kieruj±c siê rodzajem wykonywanej dzia³alno¶ci gospodarczej w zakresie obrotu zwierzyn± ¿yw± lub tuszami zwierzyny i ich czê¶ciami.
Art. 22a.1. Organ rejestrowy wydaje decyzjê o zakazie wykonywania przez przedsiêbiorcê dzia³alno¶ci objêtej wpisem, gdy:
1) przedsiêbiorca z³o¿y³ o¶wiadczenie, o którym mowa w art. 19 ust. 2, niezgodne ze stanem faktycznym,
2) przedsiêbiorca nie usun±³ naruszeñ warunków wykonywania dzia³alno¶ci objêtej wpisem w wyznaczonym przez organ terminie,
3) stwierdzi ra¿±ce naruszenie warunków wykonywania dzia³alno¶ci objêtej wpisem przez przedsiêbiorcê.

2. Ra¿±cym naruszeniem warunków wykonywania dzia³alno¶ci jest:
1) nieprzed³o¿enie organowi rejestrowemu orygina³u umowy, o której mowa w art. 18 ust. 3 pkt 1 albo 2, b±d¼ orygina³u dokumentu potwierdzaj±cego dokonanie blokady ¶rodków finansowych, o której mowa w art. 18 ust. 3 pkt 3,
2) wykonywanie dzia³alno¶ci poza zakresem okre¶lonym we wniosku.

Art. 22b. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym rozdziale stosuje siê przepisy ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie dzia³alno¶ci gospodarczej.


Rozdzia³ 5

Obwody ³owieckie

Art. 23.1. Obwód ³owiecki stanowi obszar gruntów o ci±g³ej powierzchni, zamkniêtej jego granicami, nie mniejszy ni¿ trzy tysi±ce hektarów, na którego obszarze istniej± warunki do prowadzenia ³owiectwa.

2. W szczególnych przypadkach, uzasadnionych wzglêdami racjonalnej gospodarki ³owieckiej i warunkami terenowymi, mog± byæ tworzone, za zgod± ministra w³a¶ciwego do spraw ¶rodowiska , obwody ³owieckie o mniejszej powierzchni.
Art. 24. 1. Obwody ³owieckie dziel± siê na obwody ³owieckie le¶ne i polne.

2. Obwód ³owiecki le¶ny jest to obszar, w którym grunty le¶ne stanowi± co najmniej 40% ogólnej powierzchni tego obszaru.

3. Obwód ³owiecki polny jest to obszar, w którym grunty le¶ne stanowi± mniej ni¿ 40% ogólnej powierzchni tego obszaru.

Art. 25. Obwody ³owieckie s± tworzone przy uwzglêdnieniu nastêpuj±cych zasad:

1)optymalnego zaspokojenia potrzeb w zakresie ochrony, zachowania i rozwoju preferowanych gatunków zwierzyny,
2)unikania dzielenia zbiorników wodnych,
3)ustalania przebiegu granic po naturalnych lub wyra¼nych znakach w terenie.

Art. 26. W sk³ad obwodów ³owieckich nie wchodz±:
1)parki narodowe i rezerwaty przyrody, z wyj±tkiem rezerwatów lub ich czê¶ci, w których na obszarach wyznaczonych w planie ochrony lub zadaniach ochronnych nie zabroniono wykonywania polowania,
2)tereny w granicach administracyjnych miast; je¿eli jednak granice te obejmuj± wiêksze obszary le¶ne lub rolne, z obszarów tych mo¿e byæ utworzony obwód ³owiecki lub mog± byæ one w³±czone do innych obwodów ³owieckich,
3)tereny zajête przez miejscowo¶ci nie zaliczane do miast, w granicach obejmuj±cych zabudowania mieszkalne i gospodarcze z podwórzami, placami i ulicami oraz drogami wewn±trz tych miejscowo¶ci,
4)budowle, zak³ady i urz±dzenia, tereny przeznaczone na cele spo³eczne, kultu religijnego, przemys³owe, handlowe, sk³adowe, transportowe i inne cele gospodarcze oraz obiekty o charakterze zabytkowym i specjalnym, w granicach ich ogrodzeñ.

Art. 27. 1. Podzia³u na obwody ³owieckie oraz zmiany granic tych obwodów dokonuje w obrêbie województwa w³a¶ciwy sejmik województwa, w drodze uchwa³y, po zasiêgniêciu opinii w³a¶ciwego dyrektora regionalnej dyrekcji Pañstwowego Gospodarstwa Le¶nego Lasy Pañstwowe i Polskiego Zwi±zku £owieckiego, a tak¿e w³a¶ciwej izby rolniczej. 2. Je¿eli obwód ³owiecki ma siê znajdowaæ w obszarze wiêcej ni¿ jednego województwa, uchwa³ê, o której mowa w ust. 1, podejmuje sejmik województwa w³a¶ciwy dla przewa¿aj±cego obszaru gruntów w uzgodnieniu z sejmikiem województwa w³a¶ciwym dla pozosta³ego gruntu.

3. Podzia³ na obwody ³owieckie obszarów gruntów pozostaj±cych w zarz±dzie organów wojskowych lub przydzielonych tym organom do wykorzystania oraz zmiana granic tych obwodów odbywa siê w porozumieniu z tymi organami

Art. 28. 1. Obwody ³owieckie wydzier¿awia siê ko³om ³owieckim Polskiego Zwi±zku £owieckiego, z zastrze¿eniem ust. 1a.

1a Obwody ³owieckie podlegaj± wydzier¿awieniu przez Polski Zwi±zek £owiecki tylko wtedy, gdy ¿adne ko³o ³owieckie nie jest zainteresowane ich dzier¿awieniem i tylko do czasu z³o¿enia oferty przez ko³o ³owieckie.

2. Minister w³a¶ciwy do spraw ¶rodowiska, po zasiêgniêciu opinii Polskiego Zwi±zku £owieckiego, mo¿e w drodze decyzji, wy³±czyæ obwody ³owieckie z wydzier¿awiania i przekazaæ je na czas nie krótszy, ni¿ lat 10 w zarz±d z przeznaczeniem na o¶rodki hodowli zwierzyny, w których - oprócz polowania - realizowane s± cele zwi±zane w szczególno¶ci z:

1)prowadzeniem wzorcowego zagospodarowania ³owisk, wdra¿aniem nowych osi±gniêæ z zakresu ³owiectwa,
2)prowadzeniem badañ naukowych,
3)odtwarzaniem populacji zanikaj±cych gatunków zwierz±t dziko ¿yj±cych,
4)hodowl± rodzimych gatunków zwierz±t ³ownych w celu zasiedlania ³owisk,
5)hodowl± zwierz±t ³ownych szczególnie po¿ytecznych w biocenozach le¶nych,
6)prowadzeniem szkoleñ z zakresu ³owiectwa.

3. O¶rodki hodowli zwierzyny mog± byæ prowadzone za zgod± ministra w³a¶ciwego do spraw ¶rodowiska przez: Pañstwowe Gospodarstwo Le¶ne Lasy Pañstwowe, Polski Zwi±zek £owiecki, instytucje naukowo-dydaktyczne oraz inne jednostki, które do dnia wej¶cia w ¿ycie ustawy prowadzi³y takie o¶rodki. Prawo do prowadzenia o¶rodków hodowli zwierzyny jest niezbywalne.

4. Minister w³a¶ciwy do spraw ¶rodowiska, po zasiêgniêciu opinii Polskiego Zwi±zku £owieckiego, okre¶li, w drodze rozporz±dzenia, szczegó³owe zasady przekazywania w zarz±d obwodów ³owieckich wy³±czonych z wydzier¿awiania, uwzglêdniaj±c tryb postêpowania, jednostkom, których zadania ustawowe daj± gwarancjê realizacji celów, o których mowa w ust. 2.
Art. 29.1. Obwody ³owieckie wydzier¿awiaj±, na wniosek Polskiego Zwi±zku £owieckiego, po zasiêgniêciu opinii wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz w³a¶ciwej izby rolniczej:

1)obwody ³owieckie le¶ne - dyrektor regionalnej dyrekcji Pañstwowego Gospodarstwa Le¶nego Lasy Pañstwowe,
2) obwody ³owieckie polne - starosta, wykonuj±cy zadanie z zakresu administracji rz±dowej.
3) obwody ³owieckie znajduj±ce siê na terenie wiêcej ni¿ jednego powiatu - starosta powiatu, na terenie którego znajduje siê najwiêksza czê¶æ obwodu ³owieckiego.

1a. Obwód ³owiecki obejmuj±cy obszar gruntów pozostaj±cych w zarz±dzie organów wojskowych lub przydzielonych tym organom do wykorzystania mo¿e byæ wydzier¿awiony ko³om ³owieckim za zgod± tych organów.

2. Obwody ³owieckie wydzier¿awia siê na czas nie krótszy ni¿ 10 lat. Po up³ywie tego okresu dotychczasowemu dzier¿awcy przys³uguje pierwszeñstwo w zawarciu umowy dzier¿awy na dalszy okres.

3. W przypadku podzia³u obwodu ³owieckiego dotychczasowemu dzier¿awcy lub zarz±dcy przys³uguje prawo wyboru dzier¿awy lub zarz±dzania jednym z obwodów ³owieckich powsta³ych z podzia³u.

4. W przypadku podzia³u obwodu ³owieckiego lub zmiany jego granic nastêpuje rozliczenie z jego dotychczasowym dzier¿awc± lub zarz±dc± z tytu³u nadp³aconego czynszu dzier¿awnego oraz nak³adów na zagospodarowanie, poniesionych w ostatnich 2 latach przed dokonaniem tego podzia³u lub zmian. Kwotê ustalon± w rozliczeniu wyp³aca ustêpuj±cemu dzier¿awcy lub zarz±dcy dzier¿awca lub zarz±dca nowo utworzonego obwodu ³owieckiego.

5. Zasada okre¶lona w ust. 4 obowi±zuje tak¿e w przypadku wy³±czenia obwodu ³owieckiego z wydzier¿awienia w trakcie trwania umowy dzier¿awy.

6. W przypadku okre¶lonym w art. 28 ust. 1a i przekazaniu przez Polski Zwi±zek £owiecki dzier¿awionego obwodu ³owieckiego ko³u ³owieckiemu, nastêpuje rozliczenie miêdzy stronami obejmuj±ce zwrot nadp³aconego czynszu dzier¿awnego, nak³adów poniesionych na zagospodarowanie obwodu za okres dzier¿awy obwodu ³owieckiego przez Polski Zwi±zek £owiecki nie d³u¿szy jednak ni¿ 2 ostatnie lata.
Art. 29a 1. Umowa dzier¿awy obwodu ³owieckiego w szczególno¶ci powinna zawieraæ: 1) numer i powierzchniê obwodu ³owieckiego,
2) obszar gruntów le¶nych i polnych wchodz±cych w sk³ad obwodu ³owieckiego,
3) kategoriê obwodu ³owieckiego,
4) wysoko¶æ czynszu za dzier¿awê obwodu ³owieckiego i termin jego p³atno¶ci,
5) obowi±zki stron umowy,
6) zasady zastosowania odstrza³u zastêpczego,
7) sposób i terminy rozliczeñ miêdzy stronami umowy w przypadku jej rozwi±zania.

2. Umowa dzier¿awy obwodu ³owieckiego ulega rozwi±zaniu w przypadku: 1) wy³±czenia obwodu ³owieckiego z wydzier¿awienia,
2) rozwi±zania ko³a ³owieckiego,
3) zgodnego o¶wiadczenia stron.

3. W kwestiach nieuregulowanych w ustawie stosuje siê przepisy Kodeksu cywilnego dotycz±ce dzier¿awy.
Art. 30. 1. W przypadku nieusprawiedliwionego niezrealizowania rocznego planu ³owieckiego dzier¿awcy obwodów ³owieckich obowi±zani s± do udzia³u w kosztach ochrony lasu przed zwierzyn±. 2. Udzia³ w kosztach, o których mowa w ust. 1, uwzglêdnia siê w wysoko¶ci czynszu za dzier¿awê obwodu ³owieckiego, przy czym udzia³ ten przypada w ca³o¶ci w³a¶ciwemu nadle¶nictwu.

2a. Czynsz dzier¿awny ustala siê, w zale¿no¶ci od kategorii obwodu ³owieckiego, mno¿±c ilo¶æ hektarów obszaru dzier¿awionego obwodu ³owieckiego przez równowarto¶æ pieniê¿n± ¿yta, stosuj±c wska¼nik przeliczeniowy, który nie mo¿e byæ wy¿szy ni¿ 0,07q ¿yta za 1 hektar

3. Minister w³a¶ciwy do spraw ¶rodowiska, w porozumieniu z ministrem w³a¶ciwym do spraw rolnictwa, po zasiêgniêciu opinii Polskiego Zwi±zku £owieckiego, okre¶li, w drodze rozporz±dzenia:
1) zasady kategoryzacji obwodów ³owieckich, uwzglêdniaj±c liczebno¶æ poszczególnych gatunków zwierzyny w okre¶lonych ¶rodowiskach jej bytowania, rodzaj i wielko¶æ jej pozyskania oraz nasilenie czynników antropogenicznych,
2) szczegó³owe zasady ustalenia czynszu dzier¿awnego, uwzglêdniaj±c powierzchniê i kategoriê obwodu ³owieckiego, stosuj±c za podstawê do wyliczeñ cenê ¿yta ustalon± na podstawie ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431, z 1994 r. Nr 1, poz. 3, z 1996 r. Nr 91, poz. 409, z 1997 r. Nr 43, poz. 272 i Nr 137, poz. 926 oraz z 1998 r. Nr 108, poz. 681),
3) szczegó³owe zasady ustalania partycypacji, o której mowa w ust. 1, uwzglêdniaj±c niezrealizowanie rocznego planu ³owieckiego w zakresie pozyskania: ³osi, jeleni, danieli i saren, przy czym nie mo¿e ona przekroczyæ 10% warto¶ci wp³ywów ze sprzeda¿y tusz tych gatunków w roku poprzednim.
Art. 31. 1. Wydzier¿awiaj±cy obowi±zany jest rozliczyæ otrzymany czynsz dzier¿awny miêdzy nadle¶nictwami i gminami. 2. Nadle¶nictwu przypada czynsz odpowiadaj±cy powierzchni pañstwowych gruntów le¶nych, a gminom - odpowiadaj±cy pozosta³ej powierzchni obwodu ³owieckiego.

3. Za obwody ³owieckie wy³±czone z wydzier¿awiania zarz±dcy tych obwodów uiszczaj± ekwiwalent równy wysoko¶ci ¶redniego czynszu za dzier¿awê, stosowanego w obwodach ³owieckich, wydzier¿awionych na obszarze danej gminy lub gmin s±siednich, a nale¿no¶æ rozliczaj± wed³ug zasad okre¶lonych w ust. 1 i 2.


Rozdzia³ 6

Polski Zwi±zek £owiecki

Art. 32.1. Polski Zwi±zek £owiecki jest zrzeszeniem osób fizycznych i prawnych, które prowadz± gospodarkê ³owieck± poprzez hodowlê i pozyskiwanie zwierzyny oraz dzia³aj± na rzecz jej ochrony poprzez regulacjê liczebno¶ci populacji zwierz±t ³ownych.

2. Polski Zwi±zek £owiecki posiada osobowo¶æ prawn±.

3. Polski Zwi±zek £owiecki oraz ko³a ³owieckie dzia³aj± na podstawie ustawy oraz statutu uchwalonego przez Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Zwi±zku £owieckiego.

4. Statut Polskiego Zwi±zku £owieckiego okre¶la w szczególno¶ci:
1) teren dzia³ania i siedzibê Polskiego Zwi±zku £owieckiego,
2) sposób nabywania i utraty cz³onkostwa w Polskim Zwi±zku £owieckim oraz kole ³owieckim, zasady przynale¿no¶ci do kó³ ³owieckich, przyczyny utraty cz³onkostwa oraz prawa i obowi±zki cz³onków,
3) organy Polskiego Zwi±zku £owieckiego oraz ko³a ³owieckiego, ich kompetencje, tryb dokonywania ich wyboru, zmiany b±d¼ uzupe³nienia sk³adu,
4) zadania ko³a ³owieckiego i sposób ich realizacji oraz zasady reprezentowania ko³a ³owieckiego,
5) fundusze i maj±tek Polskiego Zwi±zku £owieckiego oraz ko³a ³owieckiego, a tak¿e sposób ich tworzenia, nabywania i zbywania,
6) warunki wa¿no¶ci podejmowanych przez organy Polskiego Zwi±zku £owieckiego b±d¼ ko³a ³owieckiego uchwa³,
7) sposób ustanawiania sk³adek cz³onkowskich oraz wpisowego na rzecz Polskiego Zwi±zku £owieckiego i ko³a ³owieckiego,
8) zasady uchwalania i dokonywania zmian statutu,
9) zasady postêpowania wewn±trzorganizacyjnego,
10) wzory deklaracji cz³onkowskich w Polskim Zwi±zku £owieckim oraz kole ³owieckim,
11) sankcje dyscyplinarne za naruszenie obowi±zków cz³onkowskich,
12) warunki i sposób ³±czenia siê, podzia³u, rozwi±zywania oraz likwidacji ko³a ³owieckiego.

5. Osoba fizyczna mo¿e zostaæ cz³onkiem Zwi±zku, je¿eli:
1) jest pe³noletnia,
2) korzysta z pe³ni praw publicznych,
3) nie by³a karana za przestêpstwa wymienione w prawie ³owieckim,
4) naby³a uprawnienia do wykonywania polowania,
5) z³o¿y³a deklaracjê i ui¶ci³a wpisowe.


6. Cz³onkowie Polskiego Zwi±zku £owieckiego podlegaj± obowi±zkowemu ubezpieczeniu od nastêpstw nieszczê¶liwych wypadków i od odpowiedzialno¶ci cywilnej w zakresie czynno¶ci zwi±zanych z gospodark± ³owieck± i polowaniami.
Art. 32a.1. Organami Polskiego Zwi±zku £owieckiego s±: 1) Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Zwi±zku £owieckiego, jako najwy¿sza w³adza Polskiego Zwi±zku £owieckiego, który tworz±, wy³onieni w wyborach po¶rednich, przedstawiciele kó³ ³owieckich i przedstawiciele cz³onków niezrzeszonych w ko³ach ³owieckich,
2) Naczelna Rada £owiecka, do zadañ której nale¿y ustalanie kierunków i planów dzia³alno¶ci Polskiego Zwi±zku £owieckiego miêdzy Krajowymi Zjazdami Delegatów oraz realizacja innych zadañ przewidzianych statutem oraz Okrêgowe Rady £owieckie,
3) Zarz±d G³ówny jako organ zarz±dzaj±cy.

2. Zarz±d G³ówny Polskiego Zwi±zku £owieckiego reprezentuje Zwi±zek na zewn±trz.

3. Polski Zwi±zek £owiecki zobowi±zany jest posiadaæ organy kontroli wewnêtrznej.

4. Statut Polskiego Zwi±zku £owieckiego mo¿e przewidywaæ powo³ywanie innych organów krajowych i okrêgowych, które realizuj± - na terenie swego dzia³ania zadania okre¶lone w art. 34.
Art. 33.1. Ko³a ³owieckie zrzeszaj± osoby fizyczne i s± podstawowym ogniwem organizacyjnym w Polskim Zwi±zku £owieckim w realizacji celów i zadañ ³owiectwa.

2. Ko³a ³owieckie posiadaj± osobowo¶æ prawn± i ponosz± odpowiedzialno¶æ za swoje zobowi±zania.

3. Osobowo¶æ prawn± ko³a ³owieckie nabywaj± i trac± z dniem nabycia lub utraty cz³onkostwa w Polskim Zwi±zku £owieckim.

4. Wskazane statutem organy okrêgowe, o których mowa w art. 32a ust. 4, koordynuj± i nadzoruj± dzia³alno¶æ kó³ ³owieckich oraz cz³onków - osób fizycznych niezrzeszonych w ko³ach ³owieckich.

5. Organy , o których mowa w ust.4, uchylaj±, w ramach nadzoru, sprzeczne z prawem b±d¼ statutem Polskiego Zwi±zku £owieckiego uchwa³y kó³ ³owieckich.


6. W sprawach nabycia lub utraty cz³onkostwa w Polskim Zwi±zku £owieckim oraz utraty cz³onkostwa w kole ³owieckim zainteresowany mo¿e - po wyczerpaniu postêpowania wewn±trzorganizacyjnego - dochodziæ swoich praw na drodze s±dowej .
Art. 33a 1.Ko³o ³owieckie powinno liczyæ co najmniej 10 osób fizycznych bêd±cych cz³onkami Polskiego Zwi±zku £owieckiego. 2. Za³o¿yciele ko³a podpisuj± i sk³adaj± deklaracjê cz³onkowsk±.

3. Za³o¿yciele ko³a, którzy podpisali i z³o¿yli deklaracjê, staj± siê cz³onkami ko³a z chwil± przyjêcia go do Polskiego Zwi±zku £owieckiego.
Art. 34. Do zadañ Polskiego Zwi±zku £owieckiego nale¿y: 1)prowadzenie gospodarki ³owieckiej,
2)troska o rozwój ³owiectwa i wspó³dzia³anie z administracj± rz±dow± i samorz±dow±, jednostkami organizacyjnymi Pañstwowego Gospodarstwa Le¶nego Lasy Pañstwowe i parkami narodowymi oraz organizacjami spo³ecznymi w ochronie ¶rodowiska przyrodniczego, w zachowaniu i rozwoju populacji zwierz±t ³ownych i innych zwierz±t dziko ¿yj±cych,
3)pielêgnowanie historycznych warto¶ci kultury materialnej i duchowej ³owiectwa,
4)ustalanie kierunków i zasad rozwoju ³owiectwa, zasad selekcji populacyjnej i osobniczej zwierz±t ³ownych ,
5)czuwanie nad przestrzeganiem przez cz³onków Polskiego Zwi±zku £owieckiego prawa, zasad etyki, obyczajów i tradycji ³owieckich,
6)prowadzenie dyscyplinarnego s±downictwa ³owieckiego,
7)organizowanie szkolenia w zakresie prawid³owego ³owiectwa i strzelectwa my¶liwskiego,
8)prowadzenie i popieranie dzia³alno¶ci wydawniczej i wystawienniczej o tematyce ³owieckiej,
9)wspó³praca z pokrewnymi organizacjami zagranicznymi,
10)wspieranie i prowadzenie prac naukowych w zakresie gospodarowania zwierzyn±,
11)prowadzenie i popieranie hodowli u¿ytkowych psów my¶liwskich i ptaków ³owczych,
12)realizacja innych zadañ zleconych przez ministra w³a¶ciwego do spraw ¶rodowiska .
Art. 35.1. Dzia³alno¶æ Polskiego Zwi±zku £owieckiego jest finansowana z funduszy w³asnych, wpisowego, sk³adek cz³onkowskich, zapisów i darowizn oraz dochodów z dzia³alno¶ci gospodarczej.

2. Dochód z dzia³alno¶ci gospodarczej Polskiego Zwi±zku £owieckiego oraz kó³ ³owieckich s³u¿y wy³±cznie realizacji ich celów statutowych i nie mo¿e byæ przeznaczony do podzia³u miêdzy cz³onków. Mienie Polskiego Zwi±zku £owieckiego i kó³ ³owieckich nie podlega podzia³owi miêdzy cz³onków

3. Przepisy reguluj±ce zasady gospodarki finansowej stowarzyszeñ stosuje siê odpowiednio do gospodarki finansowej Polskiego Zwi±zku £owieckiego.

Art. 35a. 1.Nadzór nad dzia³alno¶ci± Polskiego Zwi±zku £owieckiego sprawuje minister w³a¶ciwy do spraw ¶rodowiska. 2. Przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855 oraz z 2003 r. Nr 96, poz. 874 oraz z 2004 r. Nr 102, poz. 1055) reguluj±ce zasady nadzoru nad stowarzyszeniami stosuje siê odpowiednio do nadzoru nad dzia³alno¶ci± Polskiego Zwi±zku £owieckiego.

Rozdzia³ 7

Stra¿ ³owiecka

Art. 36.1. Tworzy siê Pañstwow± Stra¿ £owieck± jako umundurowan±, uzbrojon± i wyposa¿on± w terenowe, oznakowane ¶rodki transportu formacjê podleg³± wojewodzie. 1a. Koordynacjê dzia³añ Pañstwowej Stra¿y £owieckiej na obszarze województwa w zakresie realizacji zadañ, o których mowa w art. 37 ust. 1, prowadzi komendant wojewódzki Pañstwowej Stra¿y £owieckiej powo³ywany przez wojewodê.

2. Dzier¿awcy i zarz±dcy obwodów ³owieckich maj± obowi±zek zatrudniæ lub powo³aæ co najmniej jednego stra¿nika, którego zadaniem jest ochrona zwierzyny i prowadzenie gospodarki ³owieckiej.


3. Stra¿ ³owieck± stanowi±: 1)Pañstwowa Stra¿ £owiecka,
2)stra¿nicy ³owieccy powo³ani lub zatrudnieni przez dzier¿awców i zarz±dców obwodów ³owieckich.
Art. 37. Zadaniem Pañstwowej Stra¿y £owieckiej jest kontrola realizacji przepisów ustawy, a w szczególno¶ci w zakresie: 1)ochrony zwierzyny,
2)zwalczania k³usownictwa i wszelkiego szkodnictwa ³owieckiego,
3)zwalczania przestêpstw i wykroczeñ w zakresie ³owiectwa,
4)kontroli legalno¶ci skupu i obrotu zwierzyn±.
Art. 38. 1. Stra¿nikiem Pañstwowej Stra¿y £owieckiej oraz stra¿nikiem ³owieckim mo¿e byæ osoba, która: 1)posiada obywatelstwo polskie,
2)ukoñczy³a 21 lat,
3)korzysta z pe³ni praw publicznych,
4)posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe,
5)cieszy siê pozytywn± opini±, wydan± przez komendanta wojewódzkiego Policji w³a¶ciwego ze wzglêdu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej,
6)posiada dobry stan zdrowia,
7)nie by³a karana s±downie,
8)ukoñczy³a z wynikiem pozytywnym przeszkolenie wed³ug programu opracowanego przez ministra w³a¶ciwego do spraw ¶rodowiska w porozumieniu z ministrem w³a¶ciwym do spraw wewnêtrznych.


2. Stra¿nicy Pañstwowej Stra¿y £owieckiej s± pracownikami urzêdów wojewódzkich.
Art. 38a. Stra¿nikowi Pañstwowej Stra¿y £owieckiej przys³uguje bezp³atne umundurowanie wraz z oznakami s³u¿bowymi i odznakami s³u¿bowymi, które zobowi±zany jest nosiæ przy wykonywaniu czynno¶ci s³u¿bowych.

Art. 39.1. Na terenach obwodów ³owieckich ochron± zwierzyny oraz ochron± mienia dzier¿awców i zarz±dców, zwalczaniem przestêpstw i wykroczeñ w zakresie szkodnictwa ³owieckiego i szkodnictwa przyrodniczego, pope³nianych w obwodach ³owieckich polnych i le¶nych, zajmuj± siê stra¿nicy Pañstwowej Stra¿y £owieckiej, na zasadach okre¶lonych w Kodeksie postêpowania karnego i Kodeksie postêpowania w sprawach o wykroczenia. 2. Stra¿nicy Pañstwowej Stra¿y £owieckiej przy wykonywaniu zadañ okre¶lonych w ust. 1 maj± prawo do:
1) legitymowania osób podejrzanych o pope³nienie przestêpstwa lub wykroczenia w celu ustalenia ich to¿samo¶ci,
2) nak³adania i ¶ci±gania grzywien w drodze mandatu karnego za wykroczenia pope³niane na terenach obwodów ³owieckich w zakresie szkodnictwa ³owieckiego,
3) zatrzymania i dokonywania kontroli ¶rodków transportu w obwodach ³owieckich oraz w ich bezpo¶rednim s±siedztwie, w celu sprawdzenia ich ³adunku i przegl±dania zawarto¶ci baga¿y, w razie zaistnienia uzasadnionego podejrzenia pope³nienia przestêpstwa lub wykroczenia,
4) przeszukania osób, pomieszczeñ i innych miejsc w przypadkach uzasadnionego podejrzenia o pope³nienie przestêpstwa lub wykroczenia, na zasadach okre¶lonych w Kodeksie postêpowania karnego,
5) ujêcia sprawcy przestêpstwa lub wykroczenia na gor±cym uczynku lub w po¶cigu podjêtym bezpo¶rednio po pope³nieniu przestêpstwa i doprowadzenia do jednostki Policji,
6) odbierania za pokwitowaniem przedmiotów pochodz±cych z przestêpstwa lub wykroczenia oraz narzêdzi i ¶rodków s³u¿±cych do ich pope³nienia oraz ich zabezpieczenia,
7) prowadzenia dochodzeñ oraz wnoszenia i popierania aktu oskar¿enia w postêpowaniu uproszczonym, je¿eli przedmiotem przestêpstwa jest zwierzyna, w trybie i na zasadach okre¶lonych w Kodeksie postêpowania karnego,
8) prowadzenia postêpowania w sprawach o wykroczenia oraz udzia³u w rozprawach przed kolegium do spraw wykroczeñ w charakterze oskar¿yciela publicznego i wnoszenia ¶rodków zaskar¿ania do s±du rejonowego od rozstrzygniêæ kolegium do spraw wykroczeñ w sprawach zwalczania wykroczeñ w zakresie szkodnictwa ³owieckiego,
9) dokonywania kontroli podmiotów prowadz±cych skup, przerób i sprzeda¿ tusz zwierzyny lub ich czê¶ci w zakresie sprawdzania ¼róde³ jej pochodzenia,
9a) dokonywania kontroli podmiotów prowadz±cych obrót zwierzyn± ¿yw± oraz podmiotów prowadz±cych chów i hodowlê zwierz±t ³ownych w zakresie sprawdzenia ¼róde³ ich pochodzenia,
9b) dokonywania kontroli podmiotów prowadz±cych sprzeda¿ us³ug obejmuj±cych polowania wykonywane przez cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
10) noszenia broni palnej bojowej, broni my¶liwskiej ¶rutowej, pa³ki wielofunkcyjnej i kajdanek oraz pocisków w tym pocisków niepenetracyjnych,
11) noszenia miotacza gazu obezw³adniaj±cego,
12) ¿±dania niezbêdnej pomocy od instytucji pañstwowych, zwracania siê o tak± pomoc do jednostek gospodarczych, organizacji spo³ecznych, jak równie¿ w nag³ych przypadkach do ka¿dego obywatela o udzielenie dora¼nej pomocy na zasadach okre¶lonych w przepisach o Policji, okre¶laj±cych szczegó³owo zasady ¿±dania takiej pomocy.

3. Stra¿nik Pañstwowej Stra¿y £owieckiej mo¿e, wobec osób uniemo¿liwiaj±cych wykonywanie przez niego czynno¶ci okre¶lonych w ustawie, stosowaæ ¶rodki przymusu bezpo¶redniego w postaci:

1)si³y fizycznej,
2)chemicznych ¶rodków obezw³adniaj±cych w postaci miotacza gazu obezw³adniaj±cego,
3) pa³ki wielofunkcyjnej,
4) kajdanek,
5) pocisków niepenetracyjnych.

4. Zastosowanie przez stra¿nika Pañstwowej Stra¿y £owieckiej ¶rodków przymusu bezpo¶redniego, o których mowa w ust. 3, powinno odpowiadaæ potrzebom wynikaj±cym z istniej±cej sytuacji i zmierzaæ do podporz±dkowania siê osoby wydanym poleceniom.

5. Je¿eli zastosowanie ¶rodków przymusu bezpo¶redniego, o których mowa w ust. 3, okaza³o siê niewystarczaj±ce lub ich u¿ycie ze wzglêdu na okoliczno¶ci danego zdarzenia nie jest mo¿liwe, stra¿nik Pañstwowej Stra¿y £owieckiej ma prawo u¿ycia broni palnej w nastêpuj±cych przypadkach: 1)w celu odparcia bezpo¶redniego i bezprawnego zamachu na ¿ycie w³asne lub innej osoby,
2)przeciwko osobie, która usi³uje bezprawnie, przemoc± odebraæ broñ paln± stra¿nikowi lub innej osobie uprawnionej do posiadania broni palnej,
3)przeciwko osobie nie podporz±dkowuj±cej siê wezwaniu do natychmiastowego porzucenia broni lub innego niebezpiecznego narzêdzia, którego u¿ycie zagroziæ mo¿e ¿yciu lub zdrowiu stra¿nika albo innej osobie.


6. U¿ycie broni palnej powinno nastêpowaæ w sposób wyrz±dzaj±cy najmniejsz± szkodê osobie, przeciwko której u¿yto broni, i nie mo¿e zmierzaæ do pozbawienia jej ¿ycia, a tak¿e naraziæ na niebezpieczeñstwo utraty ¿ycia lub zdrowia innych osób.

7. Do wykonywania przez stra¿nika Pañstwowej Stra¿y £owieckiej czynno¶ci, o których mowa w ust. 2, a tak¿e do u¿ycia przez niego ¶rodków przymusu, o których mowa w ust. 3 i 5, stosuje siê odpowiednio przepisy o Policji.

8. Stra¿nikowi Pañstwowej Stra¿y £owieckiej wykonuj±cemu obowi±zki na terenach obwodów ³owieckich przys³uguj± uprawnienia okre¶lone odrêbnymi przepisami odnosz±cymi siê do:

1)Stra¿y Ochrony Przyrody - w zakresie przestrzegania przepisów o ochronie przyrody,
2)Pañstwowej Stra¿y Rybackiej - w zakresie kontroli legalno¶ci dokonywania po³owu,
3)stra¿ników le¶nych - w zakresie zwalczania szkodnictwa le¶nego.


9. Czynno¶ci, o których mowa w ust. 3, powinny byæ wykonywane w sposób mo¿liwie najmniej naruszaj±cy dobra osobiste osoby, w stosunku do której zosta³y podjête.

10. Na sposób przeprowadzenia czynno¶ci, o których mowa w ust. 2, przys³uguje za¿alenie do prokuratora.

11. Stra¿nicy Pañstwowej Stra¿y £owieckiej przy wykonywaniu czynno¶ci s³u¿bowych korzystaj± z ochrony prawnej przewidzianej w przepisach Kodeksu karnego dla funkcjonariusza publicznego.
Art. 40. 1. Stra¿nicy, o których mowa w art. 36 ust. 3 pkt 2: 1) wykonuj±c zadania wspó³dzia³aj± z Pañstwow± Stra¿± £owieck±. Przy wykonywaniu czynno¶ci s³u¿bowych przys³uguj± im uprawnienia oraz obowi±zuj± zasady, o których mowa w art. 39 ust. 2 pkt 1, 5, 6, 9 i 11, ust. 3 pkt 1 i 2, ust. 4 oraz ust. 9-11,
2) maj± prawo do noszenia i u¿ywania broni my¶liwskiej w celach ochrony zwierzyny przed drapie¿nikami znajduj±cymi siê na li¶cie zwierz±t ³ownych, zgodnie z rocznym planem ³owieckim, o ile s± cz³onkami Polskiego Zwi±zku £owieckiego.


2. Przy wykonywaniu czynno¶ci, o których mowa w ust. 1, stra¿nik ³owiecki ma obowi±zek nosiæ odznakê stra¿nika oraz na ¿±danie okazywaæ legitymacjê s³u¿bow±.

3. Broñ my¶liwska, o której mowa w art. 40 ust. 1 pkt 2, mo¿e byæ nabywana przez dzier¿awców b±d¼ zarz±dców obwodów ³owieckich oraz u¿ywana, ewidencjonowana i przechowywana na zasadach okre¶lonych w przepisach o broni i amunicji.
Art. 41.1. Minister w³a¶ciwy do spraw ¶rodowiska, w porozumieniu z ministrem w³a¶ciwym do spraw wewnêtrznych i Ministrem Sprawiedliwo¶ci, okre¶li w drodze rozporz±dzenia, szczegó³owe wymogi kwalifikacji zawodowych, wzory legitymacji, umundurowania, oznak s³u¿bowych oraz odznak s³u¿bowych stra¿ników Pañstwowej Stra¿y £owieckiej, a tak¿e szczegó³owe kwalifikacje zawodowe, wzór oznaki i legitymacji stra¿nika ³owieckiego. 2. Minister w³a¶ciwy do spraw ¶rodowiska w porozumieniu z ministrem w³a¶ciwym do spraw wewnêtrznych okre¶li, w drodze rozporz±dzenia, szczegó³owe zasady:
1)wspó³dzia³ania Pañstwowej Stra¿y £owieckiej z Policj± i Polskim Zwi±zkiem £owieckim,
2)posiadania, ewidencjonowania i przechowywania broni palnej bojowej, broni my¶liwskiej ¶rutowej, amunicji oraz miotaczy gazu obezw³adniaj±cego w siedzibach stra¿y.

3. Minister w³a¶ciwy do spraw ¶rodowiska, w porozumieniu z ministrem w³a¶ciwym do spraw wewnêtrznych, okre¶li, w drodze rozporz±dzenia, szczegó³owe sposoby u¿ywania, ewidencjonowania i przechowywania w siedzibach Pañstwowej Stra¿y £owieckiej broni palnej bojowej, broni my¶liwskiej ¶rutowej, amunicji i miotaczy gazu obezw³adniaj±cego. Rozporz±dzenie powinno okre¶laæ szczegó³owe wymogi dotycz±ce przechowywania, u¿ywania, ewidencjonowania w siedzibach Pañstwowej Stra¿y £owieckiej broni palnej bojowej, broni my¶liwskiej ¶rutowej, amunicji do tej broni oraz miotaczy gazu obezw³adniaj±cego, a tak¿e wzory dokumentów niezbêdnych do ewidencjonowania broni i amunicji oraz miotaczy gazu obez³adniaj±cego, jej wydawania i zdania, jak równie¿ warunki techniczne, jakim powinien odpowiadaæ magazyn broni.

Rozdzia³ 8

Wykonywanie polowania

Art. 42.1. Polowanie mo¿e byæ wykonywane przez cz³onków Polskiego Zwi±zku £owieckiego lub cudzoziemców, o których mowa w art. 42a ust. 1, za zgod± dzier¿awcy lub zarz±dcy obwodu ³owieckiego. 2. Podczas polowania uprawniony do jego wykonywania zobowi±zany jest posiadaæ: 1) legitymacjê cz³onkowsk± Polskiego Zwi±zku £owieckiego. Wymóg ten nie dotyczy cudzoziemców wymienionych w art. 42a ust. 1 i art. 43 ust. 1,
2) pozwolenie na posiadanie broni my¶liwskiej lub inny dokument uprawniaj±cy do jej posiadania, je¿eli wykonuje polowanie za pomoc± broni przeznaczonej do celów ³owieckich,
3) zezwolenie na ³owienie zwierzyny przy u¿yciu ptaka ³owczego, je¿eli wykonuje polowanie przy pomocy ptaków ³owczych.
3. Wyró¿nia siê trzy rodzaje uprawnieñ do wykonywania polowania: 1) podstawowe - uprawniaj±ce do odstrza³u zwierz±t ³ownych, z wyj±tkiem samców zwierzyny p³owej,
2) selekcjonerskie - uprawniaj±ce do odstrza³u wszystkich zwierz±t ³ownych,
3) sokolnicze - uprawniaj±ce do ³owienia zwierzyny przy pomocy ptaków ³owczych.

4. Warunkiem uzyskania uprawnieñ do wykonywania polowania, o których mowa w ust. 3 pkt 1, jest: 1) odbycie rocznego sta¿u w kole ³owieckim lub o¶rodku hodowli zwierzyny,
2) odbycie szkolenia przeprowadzonego przez Polski Zwi±zek £owiecki,
3) z³o¿enie, z wynikiem pozytywnym, egzaminu przed komisj± egzaminacyjn± powo³an± przez Polski Zwi±zek £owiecki.

5. Z odbycia sta¿u, o którym mowa w ust. 4 pkt 1 zwolnione s±: 1) osoby posiadaj±ce wy¿sze lub ¶rednie wykszta³cenie le¶ne,
2) osoby posiadaj±ce inne wy¿sze wykszta³cenie o specjalno¶ci ³owieckiej,
3) stra¿nicy ³owieccy pe³ni±cy swe funkcje przez okres nie krótszy ni¿ 2 lata,
4) cudzoziemcy oraz obywatele polscy, którzy przebywaj± z zamiarem sta³ego pobytu za granic±, je¿eli posiadaj± aktualne uprawnienia do wykonywania polowania w innym pañstwie,
5) osoby, które uprzednio utraci³y cz³onkostwo w Polskim Zwi±zku £owieckim.

6. Warunkiem uzyskania uprawnieñ, o których mowa w ust. 3 pkt 2 jest: 1) posiadanie uprawnieñ podstawowych przez co najmniej 3 lata,
2) odbycie szkolenia przeprowadzonego przez Polski Zwi±zek £owiecki,
3) z³o¿enie egzaminu, z wynikiem pozytywnym, przed komisj± egzaminacyjn± powo³an± przez Polski Zwi±zek £owiecki.

7.Warunkiem uzyskania uprawnieñ, o których mowa w ust. 3 pkt 3 jest: 1) posiadanie uprawnieñ podstawowych,
2) odbycie szkolenia przeprowadzonego przez Polski Zwi±zek £owiecki oraz
3) z³o¿enie egzaminu, z wynikiem pozytywnym, przed komisj± egzaminacyjn± powo³an± przez Polski Zwi±zek £owiecki.

8. Do wykonywania polowania indywidualnego, poza dokumentami okre¶lonymi w ust, 2 jest wymagane pisemne upowa¿nienie wydane przez dzier¿awcê lub zarz±dcê obwodu ³owieckiego.

9. Polski Zwi±zek £owiecki ustala wysoko¶æ op³at za szkolenie i egzaminowanie, uwzglêdniaj±c poniesione koszty.

10. Uprawnienia do wykonywania polowania wygasaj± o ile zainteresowany w okresie 5 lat od ich nabycia nie uzyska³ cz³onkostwa Polskiego Zwi±zku £owieckiego lub te¿ po up³ywie 5 lat od ustania cz³onkostwa w Polskim Zwi±zku £owieckim.

11. Minister w³a¶ciwy do spraw ¶rodowiska, okre¶li, w drodze rozporz±dzenia, warunki i tryb wydawania zezwoleñ na ³owienie zwierzyny przy u¿yciu ptaków ³owczych, kieruj±c siê potrzeb± podtrzymania polskich zwyczajów i tradycji sokolniczych. Art. 42a 1. Uprawnienia do wykonywania polowania posiadaj± tak¿e obywatele pañstw cz³onkowskich Unii Europejskiej, je¿eli posiadaj± uprawnienia do wykonywania polowania w pañstwie cz³onkowskim Unii Europejskiej i z³o¿± egzamin uzupe³niaj±cy w jêzyku polskim przed komisj±, o której mowa w art. 42 ust. 4 pkt 3, ust. 6 pkt 3 i ust. 7 pkt 3, z obowi±zuj±cych w Rzeczypospolitej Polskiej przepisów dotycz±cych zasad i warunków wykonywania polowania a tak¿e listy gatunków zwierz±t ³ownych oraz okresów polowañ na te zwierzêta, a w przypadku uprawnieñ selekcjonerskich tak¿e zasad selekcji populacyjnej i osobniczej zwierzyny p³owej. 2. Uprawnienia, o których mowa w ust. 1, wygasaj± po up³ywie 5 lat od dnia egzaminu. Art. 42b . 1. Termin rozpoczêcia i zakoñczenia polowania indywidualnego oraz ilo¶æ i gatunek pozyskanej zwierzyny podlega wpisowi w ksi±¿ce ewidencji pobytu na polowaniu indywidualnym, któr± zobowi±zani s± posiadaæ dla ka¿dego obwodu dzier¿awcy i zarz±dcy obwodów ³owieckich.

2. W przypadku pozyskania zwierzyny na polowaniu indywidualnym my¶liwy jest zobowi±zany odnotowaæ ten fakt w posiadanym upowa¿nieniu do wykonywania polowania indywidualnego: 1) w odniesieniu do zwierzyny grubej - przed podjêciem czynno¶ci transportowych,
2) w odniesieniu do zwierzyny drobnej - niezw³ocznie po zakoñczeniu polowania.

3. Za dokonanie wpisu, o którym mowa w ust. 1, odpowiedzialny jest my¶liwy wykonuj±cy polowanie.
Art. 42c Osoba prowadz±ca punkt skupu obowi±zana jest oznakowaæ tusze: ³osi, jeleni, danieli, muflonów, saren i dzików bezpo¶rednio po dostarczeniu przez uprawnionego do wykonywania polowania pozyskane zwierzyny.

Art. 42d Odstrza³ samców ³osi, jeleni, danieli, saren i muflonów podlega ocenie co do jego zgodno¶ci z zasadami selekcji osobniczej. Oceny w obwodach podlegaj±cych wydzier¿awieniu dokonuj± komisje powo³ane przez Polski Zwi±zek £owiecki, w sk³ad których wchodz± przedstawiciele: Polskiego Zwi±zku £owieckiego oraz Pañstwowego Gospodarstwa Le¶nego Lasy Pañstwowe, a w obwodach wy³±czonych z wydzier¿awienia ich zarz±dcy przy udziale odpowiednio przedstawiciela: Polskiego Zwi±zku £owieckiego albo Pañstwowego Gospodarstwa Le¶nego Lasy Pañstwowe b±d¼ obu z nich.

Art. 42e. Minister w³a¶ciwy do spraw ¶rodowiska, okre¶li, w drodze rozporz±dzenia, sposób wyceny oraz ewidencji trofeów ³owieckich, uwzglêdniaj±c kryteria wyceny Miêdzynarodowej Rady £owiectwa i Ochrony Zwierzyny, a tak¿e sposób i formê ochrony trofeów rekordowych oraz wielko¶æ trofeów, których wywóz za granicê jest zabroniony.

Art. 43.1. Cudzoziemiec lub obywatel polski, który przebywa z zamiarem sta³ego pobytu za granic±, niebêd±cy cz³onkiem Polskiego Zwi±zku £owieckiego b±d¼ niespe³niaj±cy warunków okre¶lonych w art. 42a mo¿e wykonywaæ polowanie po wykupieniu polowania u przedsiêbiorcy wpisanego do rejestru, o którym mowa w art. 17 ust. 1, albo na podstawie zgody ministra w³a¶ciwego do spraw ¶rodowiska. Zgoda jest wydawana na wniosek Polskiego Zwi±zku £owieckiego lub w przypadku polowañ w obwodach zarz±dzanych na wniosek ich zarz±dców.

1a. Cudzoziemiec, o którym mowa w ust. 1, mo¿e polowaæ wy³±cznie w obecno¶ci przedstawiciela dzier¿awcy lub zarz±dcy obwodu ³owieckiego bêd±cego cz³onkiem Polskiego Zwi±zku £owieckiego, który wskazuje zwierzynê przeznaczon± do odstrza³u i odpowiedzialny jest za dokonanie wpisu, o którym mowa w art. 42b ust. 1.

2. Minister w³a¶ciwy do spraw ¶rodowiska w porozumieniu z ministrem w³a¶ciwym do spraw wewnêtrznych, po zasiêgniêciu opinii Polskiego Zwi±zku £owieckiego, okre¶li, w drodze rozporz±dzenia:
1) szczegó³owe zasady powo³ywania komisji egzaminacyjnych oraz zakres i tryb przeprowadzenia egzaminów o których mowa w art. 42 ust. 4 pkt 3, art. 42 ust. 6 pkt 3, art. 42 ust. 7 pkt 3 i art. 42a ust. 1 uwzglêdniaj±c: a) konieczno¶æ zapewnienia w sk³adzie komisji egzaminacyjnej przedstawicieli Polskiego Zwi±zku £owieckiego, zarz±du województwa, Pañstwowego Gospodarstwa Le¶nego Lasy Pañstwowe i Policji,
b) rodzaje uzyskiwanych uprawnieñ,
c) dokumenty wymagane do z³o¿enia przed egzaminem,
d) sposób przeprowadzania i dokumentowania egzaminów.

2) wzory dokumentów potwierdzaj±cych uzyskanie uprawnieñ o których mowa w art. 42 ust. 3 i art. 42a ust. 1.

3. Minister w³a¶ciwy do spraw ¶rodowiska po zasiêgniêciu opinii Polskiego Zwi±zku £owieckiego okre¶li, w drodze rozporz±dzenia, szczegó³owe warunki wykonywania polowania oraz znakowania, o którym mowa w art. 42c, wzór upowa¿nienia do wykonywania polowania indywidualnego, wzór ksi±¿ki ewidencji pobytu na polowaniu indywidualnym, uwzglêdniaj±c istniej±ce polskie zwyczaje ³owieckie oraz kieruj±c siê trosk± o bezpieczeñstwo osób i mienia.

Art. 44.1. Minister w³a¶ciwy do spraw ¶rodowiska w porozumieniu z minister w³a¶ciwy do spraw rolnictwa i po zasiêgniêciu opinii Pañstwowej Rady Ochrony Przyrody oraz Polskiego Zwi±zku £owieckiego okre¶li, w drodze rozporz±dzenia, dla terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub jego czê¶ci, okresy polowañ na zwierzêta ³owne. 2. Marsza³ek województwa jest uprawniony do skracania, w uzasadnionych przypadkach, okresów polowañ na terenie województwa, po zasiêgniêciu opinii Polskiego Zwi±zku £owieckiego.

3. Minister w³a¶ciwy do spraw ¶rodowiska, po zasiêgniêciu opinii Pañstwowej Rady Ochrony Przyrody, mo¿e zezwoliæ na dokonanie odstrza³u lub od³owu zwierzyny do celów zwi±zanych z badaniami naukowymi i edukacj±, dla odbudowy populacji, zasiedlania i reintrodukcji gatunków zwierzyny lub dla koniecznych dzia³añ w celach hodowlanych, tak¿e w okresach ochronnych z uwagi na brak innego zadowalaj±cego rozwi±zania oraz pod warunkiem, ¿e nie jest to szkodliwe dla zachowania populacji danych gatunków w stanie sprzyjaj±cym ochronie w ich naturalnym zasiêgu wystêpowania.

3a. Zezwolenie, o którym mowa w ust. 3, jest wydawane na wniosek, który zawiera:
1) imiê, nazwisko i adres albo nazwê i siedzibê wnioskodawcy;
2) cel wykonania czynno¶ci;
3) liczbê osobników, których dotyczy wniosek;
4) nazwê gatunku lub gatunków w jêzyku polskim i ³aciñskim, których bêd± dotyczyæ czynno¶ci;
5) okre¶lenie sposobu, miejsca i czasu wykonania czynno¶ci oraz wynikaj±cych z tego zagro¿eñ;
6) wskazanie podmiotu, który wykona czynno¶ci.


3b. Zezwolenie, o którym mowa w ust. 3 zawiera:
1) imiê, nazwisko i adres albo nazwê i siedzibê wnioskodawcy;
2) liczbê osobników, których dotyczy zezwolenie;
3) nazwê gatunku lub gatunków w jêzyku polskim i ³aciñskim, których bêd± dotyczyæ czynno¶ci;
4) opis czynno¶ci, na które wydaje siê zezwolenie;
5) wskazanie dozwolonych ¶rodków i sposobów odstrza³u lub od³owu oraz podmiotów wykonuj±cych te czynno¶ci;
6) wskazanie podmiotów uprawnionych do kontroli realizacji wydanego zezwolenia w terenie;
7) okre¶lenie terminu z³o¿enia ministrowi w³a¶ciwemu do spraw ¶rodowiska informacji o wykorzystaniu zezwolenia.
Art. 44a.1. Dzier¿awca lub zarz±dca obwodu ³owieckiego mo¿e dokonywaæ od³owu drapie¿ników, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie ust. 3, w pu³apki ¿ywo³owne.

2. Od³ów, o którym mowa w ust. 1, nie jest polowaniem w rozumieniu art. 4 ust. 2.

3. Minister w³a¶ciwy do spraw ¶rodowiska, po zasiêgniêciu opinii Polskiego Zwi±zku £owieckiego, okre¶li, w drodze rozporz±dzenia:
1) gatunki drapie¿ników, które mog± byæ od³awiane w pu³apki ¿ywo³owne,
2) warunki, czas i miejsce od³owu,
3) rodzaje pu³apek ¿ywo³ownych i warunki, jakie musz± one spe³niaæ, aby zapewniæ selektywny od³ów drapie¿ników – uwzglêdniaj±c konieczno¶æ humanitarnego postêpowania ze zwierzêtami.

Art. 45.1. W przypadku nadmiernego zagêszczenia zwierzyny, zagra¿aj±cego trwa³o¶ci lasów, nadle¶niczy dzia³aj±cy z upowa¿nienia dyrektora regionalnej dyrekcji Pañstwowego Gospodarstwa Le¶nego Lasy Pañstwowe po zasiêgniêciu opinii Polskiego Zwi±zku £owieckiego wydaje decyzjê administracyjn±, nakazuj±c± dzier¿awcy lub zarz±dcy obwodu ³owieckiego wykonanie od³owu lub odstrza³u redukcyjnego zwierzyny. 2. Je¿eli dzier¿awca obwodu ³owieckiego nie realizuje rocznego planu ³owieckiego w zakresie pozyskania zwierzyny, nadle¶niczy dzia³aj±cy z upowa¿nienia dyrektora regionalnej dyrekcji Pañstwowego Gospodarstwa Le¶nego Lasy Pañstwowe wydaje postanowienie o zastosowaniu odstrza³u zastêpczego zwierzyny, wed³ug zasad okre¶lonych w umowie dzier¿awy obwodu ³owieckiego.

3. W przypadku szczególnego zagro¿enia w prawid³owym funkcjonowaniu obiektów produkcyjnych i u¿yteczno¶ci publicznej przez zwierzynê, starosta, w porozumieniu z Polskim Zwi±zkiem £owieckim, mo¿e wydaæ decyzjê o od³owie lub odstrzale redukcyjnym zwierzyny.

4. Odstrza³y redukcyjne i zastêpcze zwierzyny mog± przeprowadzaæ wy³±cznie osoby uprawnione do wykonywania polowania.

Rozdzia³ 9

Szkody ³owieckie

Art. 46.1. Dzier¿awca lub zarz±dca obwodu ³owieckiego obowi±zany jest do wynagradzania szkód wyrz±dzonych: 1)w uprawach i p³odach rolnych przez dziki, ³osie, jelenie, daniele i sarny,
2)przy wykonywaniu polowania.

2. Oglêdzin i szacowania szkód, o których mowa w ust. 1, a tak¿e ustalania wysoko¶ci odszkodowania dokonuj± przedstawiciele zarz±dcy lub dzier¿awcy obwodu ³owieckiego. Na ¿±danie strony w oglêdzinach, szacowaniu szkód oraz ustalaniu wysoko¶ci odszkodowania uczestniczy przedstawiciel w³a¶ciwej terytorialnie izby rolniczej.
Art. 47.1. W³a¶ciciele lub posiadacze gruntów rolnych i le¶nych powinni, zgodnie z potrzebami, wspó³dzia³aæ z dzier¿awcami i zarz±dcami obwodów ³owieckich w zabezpieczaniu gruntów przed szkodami, o których mowa w art. 46. 2. W przypadku gdy pomiêdzy w³a¶cicielem lub posiadaczem gruntu a dzier¿awc± lub zarz±dc± obwodu ³owieckiego powsta³ spór o wysoko¶æ wynagrodzenia za szkody, o których mowa w art. 46, strony mog± zwróciæ siê do w³a¶ciwego ze wzglêdu na miejsce powsta³ej szkody organu gminy w celu mediacji dla polubownego rozstrzygniêcia sporu. Art. 48. Odszkodowanie nie przys³uguje: 1) osobom, którym przydzielono grunty stanowi±ce w³asno¶æ Skarbu Pañstwa jako deputaty rolne na gruntach le¶nych,
2) posiadaczom uszkodzonych upraw lub p³odów rolnych, którzy nie dokonali ich sprzêtu w terminie odbiegaj±cym wiêcej ni¿ 14 dni od dnia zakoñczenia okresu zbioru tego gatunku ro¶lin w danym regionie, okre¶lonego przez zarz±d województwa,
3) posiadaczom uszkodzonych upraw lub plonów rolnych, którzy nie wyrazili zgody na budowê przez dzier¿awcê lub zarz±dcê obwodu ³owieckiego urz±dzeñ lub wykonywanie zabiegów zapobiegaj±cych szkodom,
4) za szkody nie przekraczaj±ce warto¶ci 100 kg ¿yta w przeliczeniu na 1 hektar uprawy,
5) za szkody powsta³e w p³odach z³o¿onych w sterty, stogi i kopce, w bezpo¶rednim s±siedztwie lasu,
6) za szkody w uprawach rolnych za³o¿onych z ra¿±cym naruszeniem zasad agrotechnicznych.
Art. 49. Minister w³a¶ciwy do spraw ¶rodowiska, w porozumieniu z ministrem w³a¶ciwym do spraw rolnictwa, okre¶li, w drodze rozporz±dzenia, sposób postêpowania przy szacowaniu szkód w uprawach i p³odach rolnych oraz wyp³at odszkodowañ za szkody, uwzglêdniaj±c terminy zg³oszenia szkody, obowi±zek szacowania wstêpnego i ostatecznego oraz obszar uszkodzonej uprawy.

Art. 50.1. Skarb Pañstwa odpowiada za szkody wyrz±dzone przez zwierzêta ³owne objête ca³oroczn± ochron±. 2. Za szkody, o których mowa w ust. 1, wyrz±dzane na obszarach: 1) obwodów ³owieckich le¶nych odszkodowania wyp³aca Pañstwowe Gospodarstwo Le¶ne Lasy Pañstwowe ze ¶rodków bud¿etu pañstwa;
2) obwodów ³owieckich polnych i obszarach niewchodz±cych w sk³ad obwodów ³owieckich odszkodowania wyp³aca zarz±d województwa ze ¶rodków bud¿etu pañstwa.

Rozdzia³ 10

Przepisy karne

Art. 51. 1. Kto: 1) strzela do zwierzyny w odleg³o¶ci mniejszej ni¿ 500 m od miejsca zebrañ publicznych w czasie ich trwania lub w odleg³o¶ci mniejszej ni¿ 100 m od zabudowañ mieszkalnych,
2) wybiera jaja, pisklêta, niszczy gniazda ptaków ³ownych lub niszczy ich legowiska,
3) przetrzymuje zwierzynê bez odpowiedniego zezwolenia,
4) niszczy nory i legowiska zwierz±t ³ownych,
5) niszczy urz±dzenia ³owieckie wybiera karmê lub sól z lizawek,
6) poluje, nie posiadaj±c przy sobie wymaganych dokumentów,
7) wbrew przepisom art. 42b ust. 2 nie dokonuje wymaganych wpisów w upowa¿nieniu do wykonywania polowania indywidualnego,

- podlega karze grzywny.

2. W przypadkach okre¶lonych w ust. 1 orzekanie nastêpuje w trybie przepisów o postêpowaniu w sprawach o wykroczenia.
Art. 52. Kto:. 1) gromadzi, posiada, wytwarza, przechowuje lub wprowadza do obrotu narzêdzia i urz±dzenia przeznaczone do k³usownictwa,
2) wchodzi w posiadanie bezprawnie pozyskanej tuszy lub trofeów zwierz±t ³ownych,
3) bez wymaganego zezwolenia wprowadza do obrotu zwierzynê ¿yw± lub miêso zwierzyny ubitej,
4) hoduje lub utrzymuje bez zezwolenia charty rasowe lub ich mieszañce,
5) sprawuj±c zarz±d z ramienia dzier¿awcy, a w obwodach nie wydzier¿awionych z ramienia zarz±dcy, zezwala na polowanie osobie nieuprawnionej do wykonywania polowania lub na przekroczenie zatwierdzonego w planie ³owieckim pozyskania zwierzyny ,
6) pozyskuje zwierzynê innego gatunku, innej p³ci lub w wiêkszej liczbie ni¿ przewiduje upowa¿nienie wydane przez dzier¿awcê lub zarz±dcê obwodu ³owieckiego.

- podlega grzywnie, karze ograniczenia wolno¶ci albo pozbawienia wolno¶ci do roku
Art. 53. Kto: 1) poluje na przelotne ptactwo ³owne na wybrze¿u morskim w pasie 3000 m od brzegu w g³±b morza lub 5000 m w g³±b l±du,
2) poluje z chartami lub ich mieszañcami,
3) poluje w czasie ochronnym,
4) poluje nie posiadaj±c uprawnieñ do polowania,
5) wchodzi w posiadanie zwierzyny za pomoc± broni i amunicji innej ni¿ my¶liwska, ¶rodków i materia³ów wybuchowych, trucizn, karmy o w³a¶ciwo¶ciach odurzaj±cych, sztucznego ¶wiat³a, lepów, wnyków, ¿elaz, do³ów, samostrza³ów lub rozkopywania nor i innych niedozwolonych ¶rodków,
6) nie bêd±c uprawnionym do polowania wchodzi w posiadanie zwierzyny - podlega karze pozbawienia wolno¶ci do lat 5.
Art. 54.1. W razie skazania za czyny wymienione w art. 52 i art. 53, s±d mo¿e orzec przepadek broni, pojazdów, narzêdzi i psów, przy u¿yciu których dokonane zosta³o przestêpstwo, a tak¿e przepadek trofeów, tusz zwierzyny i ich czê¶ci. 2. Orzeczenie o przepadku, o którym mowa w ust. 1, mo¿e dotyczyæ równie¿ przedmiotów nie stanowi±cych w³asno¶ci sprawcy.

Rozdzia³ 11

Zmiany w przepisach obowi±zuj±cych, przepisy przej¶ciowe i koñcowe

Art. 55. W ustawie z dnia 23 grudnia 1988 r. o dzia³alno¶ci gospodarczej (Dz. U. Nr 41, poz. 324, z 1990 r. Nr 26, poz. 149, Nr 34, poz. 198 i Nr 86, poz. 504, z 1991 r. Nr 31, poz. 128, Nr 41, poz. 179, Nr 73, poz. 321, Nr 105, poz. 452, Nr 106, poz. 457 i Nr 107, poz. 460, z 1993 r. Nr 28, poz. 127, Nr 47, poz. 212 i Nr 134, poz. 646, z 1994 r. Nr 27, poz. 96 i Nr 127, poz. 627 oraz z 1995 r. Nr 60, poz. 310, Nr 85, poz. 426, Nr 90, poz. 446 i Nr 141, poz. 700) w art. 11:
1)w ust. 1 po pkt 14 dodaje siê pkt 15 w brzmieniu:"15)obrotu w kraju i z zagranic± zwierzyn± ¿yw± oraz tuszami zwierzyny i ich czê¶ciami, z wy³±czeniem sprzeda¿y dokonywanej przez dzier¿awców i zarz±dców obwodów ³owieckich na terenie kraju, a tak¿e sprzeda¿y us³ug turystycznych obejmuj±cych polowania w kraju dla cudzoziemców i polowania za granic±.";
2)po ust. 6 dodaje siê ust. 7 w brzmieniu:"7.Zasady udzielania koncesji, o których mowa w ust. 1 pkt 15, okre¶laj± przepisy prawa ³owieckiego."

Art. 56. W ustawie z dnia 28 wrze¶nia 1991 r. o lasach (Dz. U. Nr 101, poz. 444, z 1992 r. Nr 21, poz. 85 i Nr 54, poz. 254 oraz z 1994 r. Nr 1, poz. 3 i Nr 127, poz. 627) w art. 47 w ust. 8 w pkt 1 wyrazy "stra¿ników ³owieckich" zastêpuje siê wyrazami "Pañstwowej Stra¿y £owieckiej".

Art. 57. W ustawie z dnia 16 pa¼dziernika 1991 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 114, poz. 492, z 1992 r. Nr 54, poz. 254 i z 1994 r. Nr 89, poz. 415) w art. 18 w ust. 8 w pkt 1 wyrazy "stra¿ników ³owieckich" zastêpuje siê wyrazami "Pañstwowej Stra¿y £owieckiej".

Art. 58.1. Przedsiêbiorstwa zajmuj±ce siê sprzeda¿± polowañ dla cudzoziemców oraz eksportem, obrotem zwierzyny ¿ywej oraz tusz zwierzyny mog± realizowaæ umowy zawarte przed dniem wej¶cia w ¿ycie ustawy przez okres 6 miesiêcy od dnia jej wej¶cia w ¿ycie.

2. Po up³ywie 6 miesiêcy od dnia wej¶cia w ¿ycie ustawy, dzia³alno¶æ, o której mowa w ust. 1, mo¿e byæ prowadzona po uzyskaniu koncesji. Art. 59.1. Dotychczasowe zrzeszenie Polski Zwi±zek £owiecki staje siê Polskim Zwi±zkiem £owieckim w rozumieniu niniejszej ustawy. 2. Ko³a ³owieckie utworzone na podstawie dotychczasowych przepisów i istniej±ce w dniu wej¶cia w ¿ycie niniejszej ustawy staj± siê ko³ami ³owieckimi w jej rozumieniu.

3. Uprawnienia do wykonywania polowania nabyte przed dniem wej¶cia w ¿ycie ustawy zachowuj± swoj± moc i staj± siê uprawnieniami do wykonywania polowania w jej rozumieniu.
Art. 60. 1.Obwody ³owieckie utworzone na podstawie dotychczasowych przepisów staj± siê obwodami ³owieckimi w rozumieniu niniejszej ustawy. 2. Obwody wy³±czone z wydzier¿awienia na podstawie dotychczasowych przepisów staj± siê o¶rodkami hodowli zwierzyny w rozumieniu niniejszej ustawy, pod warunkiem, ¿e w ci±gu 1 roku od dnia jej wej¶cia w ¿ycie dostosuj± realizowane cele do wymogów okre¶lonych w art. 28 ust. 2. Art. 61. Umowy dzier¿awy obwodów ³owieckich zawarte przed dniem wej¶cia w ¿ycie ustawy trac± swoj± wa¿no¶æ z dniem 31 marca 1997 r, z zastosowaniem przepisu art. 29 ust. 2.

Art. 62. Przepisy wydane na podstawie ustawy, o której mowa w art. 63, zachowuj± swoj± moc, o ile nie s± sprzeczne z niniejsz± ustaw±, nie d³u¿ej jednak ni¿ w okresie 1 roku od dnia jej wej¶cia w ¿ycie.

Art. 63. Traci moc ustawa z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, ochronie zwierz±t ³ownych i prawie ³owieckim (Dz. U. z 1973 r. Nr 33, poz. 197, z 1990 r. Nr 34, poz. 198 i z 1991 r. Nr 101, poz. 444).

Art. 64. Ustawa wchodzi w ¿ycie po up³ywie 60 dni od dnia og³oszenia


Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej:  Aleksander Kwa¶niewski


Powrót   

Ustawa w brzmieniu obowi±zuj±cym do dnia 14 listopada 2008 r.


Szukaj   |   Ochrona prywatno¶ci   |   Webmaster
P&H Limited Sp. z o.o.