strona główna forum dyskusyjne


























Pytał: Rafał J.
Data: 24/05/2008
Publikacja: 26/05/2008
Pytanie: Członkowie koła łowieckiego otrzymali zawiadomienie o zwołaniu zwyczajnego walnego zgromadzenia. Przed WZ, niektórzy dopiero na 2 dni wcześniej i tylko ustnie od kolegów, dowiedzieli się, że WZ nie odbędzie się i że zarząd rozesłał juz formalne zawiadomienie o WZ w terminie za ca 3 tygodnie.
1) Jaką moc prawną mają te dwa różne zawiadomienia?
2) Czy jak w pierwszym terminie przybędzie co najmniej połowa liczby członków, będą oni tworzyli walne zgromadzenie z możliwością podejmowania uchwał?
3) Czy w przypadku, gdy w drugim terminie WZ będzie kworum, będzie ono mogło
skutecznie obradować?

Odpowiedź:
Statut PZŁ nie przewiduje możliwości odwołania WZ. Zarząd, który widzi konieczność zmiany terminu, może członków koła, nawet pisemnie, zniechęcać od udziału w WZ w pierwszym terminie, np. w formie odwołania WZ, ale jeżeli mimo tego na pierwszym terminie będzie kworum, zgromadzenie to może wypełniać określony przez zarząd porządek obrad. Zakładając, że oba zwołania spełniały wszystkie kryteria statutowe, to znaczy, że nie uchybiono w nich przepisom statutowym, to szczegółowa odpowiedź na postawione pytania byłaby następująca:

ad1)
Oba mają jednakową moc prawną.

ad2)
Jeżeli na pierwszy termin przyjdzie co najmniej połowa członków, będzie ono prawomocne i będzie mogło podejmować skuteczne uchwały w ramach porządku obrad dołączonego do pisma zwołującego zgromadzenie. Ponieważ będzie to zwyczajne WZ, to powinno na nim być odczytane i przyjęte sprawozdanie zarządu, KR. Jeżeli zarząd i KR na to zgromadzenie nie przyjdą, to tych punktów nie da się zreralizować i będą musiały być zrealizowane na tym drugim zgromadzeniu za 3 tyg., czyli i tak będzie się musiało ono odbyć.

ad3)
Niezależnie, czy na pierwszym kworum będzie, czy nie będzie, a na drugim będzie, to to drugie będzie mogło skutecznie obradować. Punkty zrealizowane na pierwszym, jak np. sprawozdanie zarządu, na drugim nie będą już realizowane. Ale np. punkt porządku obrad: "Zmiana wysokości składki" i np. "Uchwalenie budżetu", będzie mógł być dyskutowany i głosowany na obu zgromadzeniach.

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
P&H Limited Sp. z o.o.