strona główna forum dyskusyjne


























Pytał: Prezes Koła Łowieckiego SOKOLIK w Horyńcu-Zdroju
Data: 11/07/2008
Publikacja: 16/07/2008
Pytanie: Statut PZŁ w § 168 konkretnie określa zasady podejmowania uchwał. Czy przy przyjęciu wniosku w każdym przypadku musi być zawarta możliwość wyboru: kto jest ZA, PRZECIW, kto się WSTRZYMAŁ? Przy podejmowaniu uchwały w sprawach określonych w § 168 ust. 3 (rozwiązanie koła) ust. 4 (wykluczenie) oddany głos WSTRZYMUJĄCY się jest praktycznie głosem przeciwnym przyjęcia wniosku. Dlatego też czy w tych przypadkach można glosować tylko ZA lub PRZECIW a pominąć możliwość wyboru WSTRZYMANIA się od oddania głosu?

Odpowiedź:
ZAWSZE musi być możliwość oddania głosu "za", "przeciw" i "wstrzymał się". To prawda, że w głosowaniach, w których dla podjęcia uchwały wymagana jest kwalifikowana większość, głosy wstrzymujące nie pomagają w podjęciu uchwały i ich znaczenie dla wyniku głosowania jest takie same, jak głosowanie "przeciw".

Odmienie jest w głosowaniu zwykłą większością, bo w takim głosowaniu głosy wstrzymujące nie mają znaczenia, choćby była ich zdecydowana większość. Znaczenie mają tylko głosy "za" i "przeciw".

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
P&H Limited Sp. z o.o.