|
|
|
Pytał: Nemrod 191
Data: 24/01/2011
Publikacja: 27/01/2011
Pytanie: Zarząd Koła podczas Walnego Zgromadzenia poinformował zebranych, że na członka koła przyjął kandydata na myśliwego (stażystę). Przyjęcie nastąpiło na dzień przed Walnym Zgromadzeniem. Oczywiście nowo przyjęty członek był ujęty na liście obecności oraz realizował wszystkie czynności jako pełnoprawny członek Walnego Zgromadzenia. W późniejszym czasie okazało się, że podczas przyjmowania na członka koła ww. osoba nie dokonała obowiązku wynikającego z § 36 ust. 1 pkt. 2 Statutu PZŁ, a mianowicie nie uiściła wpisowego do koła (zostało wpłacone po Walnym Zgromadzeniu). W związku z powyższym uprzejmie proszę o odpowiedź na następujące pytania:
1) Czy osoba nie uiszczająca wpisowego jest pełnoprawnym członkiem koła?
2) Czy taka osoba może być pełnoprawnym członkiem walnego zgromadzenia i może głosować podczas Walnego Zgromadzenia (sprawozdawczo-wyborczego)?
3) Czy uchwały Walnego Zgromadzenia przyjęte w wyniku takiego głosowania mają moc prawną (są ważne)?
Odpowiedź:
Ad1)
Mam w tej sprawie dwa różne stanowiska prawników ZG PZŁ. W jednej sprawie ZG PZŁ na podstawie stanowiska swojego prawnika (Marek Duszyński) stwierdził, że w takiej sytuacji nie był członkiem koła. W drugiej ZG PZŁ na podstawie opinii prawnika (Marcin Pasternak) stwierdził, że w takiej sytuacji jest on członkiem koła. W mojej prywatnej opinii żądanie wpisowego przed rozpatrzeniem podania o przyjęcie jest nieprawidłowe, ale w zgodnej opinii prawników ZG PZŁ, wpisowe musi być wpłacone przed rozpatrzeniem podania. W tej konkretnej sytuacji, jeżeli ktoś zgłosi zastrzeżenie do ZO PZŁ nie odważę się prorokować jaką otrzyma odpowiedź.
Ad2) W zależności od odpowiedzi na pytanie wyżej.
Ad3)
Również zależy od odpowiedzi na pytanie 1, ale nawet przy uznaniu, że nie miał prawa głosu, wyniki głosowań można byłoby uznać za nieprawidłowe, tylko w tych sprawach, w których ten jeden głos mógł mieć wpływ decydujący na wynik.
|
|
|
|