|
|
|
Pytał: Wiesław Janicki
Data: 06/03/2004
Publikacja: niepublikowane
Pytanie: W roku 2003 Walne Zgromadzenie Koła podjęło większością głosów uchwałę o nie organizowaniu w sezonie łowieckim 2004/2005 polowania dewizowego na kozły. W marcu br.na zwołanym Walnym Zgromadzeniu w czasie tzw.wolnych głosów i wniosków zgłoszono wniosek o zorganizowanie polowania dewizowego na rogacze oraz sarny kozy. Punkt ten również nie był ujęty w przesłanym członkom koła programie walnego zgromadzenia.
Czy podjęta uchwała ma moc prawną i upoważnia zarząd koła do zorganizowania polowań dewizowych? Czy zarząd okręgowy winien w ramach nadzoru uchylić taką uchwałę?
Odpowiedź:
Z tekstu pytania wynika, że na WZ w marcu 2004 złożono wniosek o zorganizowanie polowania dewizowego na kozły w bieżącym sezonie. Z pytania nie wynika, czy wniosek ten głosowano, a jeżeli tak, czy uzyskał on większość.
Jeżeli wniosek nie był głosowany, lub w głosowaniu nie uzyskał większości, to obowiązuje uchwała w tej sprawie z ub.r. Jeżeli wniosek był głosowany i uzyskał większość to uchwała taka obowiązuje i zarząd może zorganizować polowanie dewizowe. Uchwałe taką należy przyjąc za prawidłowo podjętą, nawet jeżeli temat nie był zgłoszony w proponowanym porządku obrad. Marcowe WZ było najprawdopodniej zwyczajnym zgromadzenie, które jest władne uchwalić planu działalności koła (patrz np. statur ramowy koła). Moim zdaniem, nawet gdyby zebranie nie było corocznym WZ, to znaczenie takiej uchwały dla poszczególnych członków nie jest tej miary, że o jej głosowanie nie można byłoby rozrzerzyć porządku WZ. W związku z powyższym, uważam, że ZO nie miałby podstaw, żeby taką uchwłę uchylić, czy to w ramach nadzoru, czy to w ramach odłwołania złożonego przez zarząd czy członka koła.
|
|
|
|