strona główna forum dyskusyjne


























Pytał: Maciej Stempkowski
Data: 22/03/2004
Publikacja: niepublikowane
Pytanie: Podczas WZ członkowie zarządu nie uzyskują absolutorium - kolejnym krokiem, jak rozumiem, jest głosowanie o ich odwołanie i...:
1) Jeśli odwołani zostaną wszyscy członkowie zarządu, to czy wybory nowego zarządu odbyć mogą się na tym samym WZ, a jeśli nie to kto zwołuje kolejne walne (wyborcze) i w jakim terminie oraz kto w tym czasie zarządza kołem?
2) Czy po odwołaniu całego zarządu - WZ może być kontynułowane zgodnie z ustalonym porządkiem?
3) Jeśli odwołana zostanie tylko część członków zarządu, to czy wybory uzupełniające odbywają się na tym samym walnym oraz ile trwa kadencja nowowybranych członków zarządu? Czy kończy się wraz z upływem kadencji zarządu, który uzupełnili?


Odpowiedź:
Przede wszystkim proszę zapoznać się z podobnym problemem wyjaśnionym już w serwisie.

Postępowanie w opisanych sytuacjach powinno brać pod uwagę przede wszystkim zapisy statutu koła i tam należy szukać wyjaśnienia. Jeżeli statut gwarantuje możliwość wyborów uzupełniających lub całego zarządu po nie udzieleniu absolutorium, bez konieczności zwoływania powtórnie WZ, to odwołanie i powołanie części lub całego zarządu może mieć miejsce na tym samym WZ.

Jeżeli statut koła nie stanowi co zrobić, jeżeli zarządowi lub jego członkom nie udzielono absolutorium, to odwołanie i ewentualne powołanie zarządu w takiej sytaucji wymaga zwołania nowego WZ. W tej sytuacji nie można odwoływać zarządu na tym samym posiedzeniu i nie może zaistnieć sytuacja, że zarząd jest odwołany, a nowy nie wybrany.

Ponieważ większość kół łowieckich posługuje się tzw. statutem ramowym, to spróbujmy określić jak powyższą sprawę powinno się traktować w kole, w którym obowiązuje ten statut. Zgodnie z art. 37 ust.8 tego statutu, Członek Zarządu, który nie uzyskał absolutorium może być odwołany przez Walne Zgromadzenie zwykłą większością głosów na tym samym posiedzeniu, z pominięciem wymogu umieszczenia w porządku dziennym Walnego Zgromadzenia sprawy odwołania. Ani ten artykuł, ani żaden inny zapis statutu nie mówi nic o powołaniu na tym samym posiedzeniu nowego członka zarządu na miejsce odwołanego.

Zdecydowana większość prawników działających w obszarze łowiectwa, w tym chyba większość ZO PZŁ przyjmuje, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wyboru członka zarządu w takiej sytuacji dokonać i nie uważa, że jest koniecznym zwoływanie oddzielnego Nadzwyczajnego WZ. Ja się z tym stanowiskiem nie zgadzam. Uważam, że jeżeli ogólną zasadą jest zajmowanie się przez WZ tylko sprawami z góry ogłoszonymi w proponowanym porządku obrad, co wynika art. 33 pkt.2, art. 34 ust.1 i art. 32 ust.7, to jeżeli WZ skorzystało ze statutowej możliwości odwołania członka zarządu na tym samym posiedzeniu, na którym nie uzyskał on absolutorium (art. 37 ust.8 tego statutu), to żeby móc wybrać nowego członka zarządu na miejsce odwołanego, trzeba zwołać NWZ, w którego porządku obrad będzie wybór na wakujące stanowisko w zarządzie.

Jeżeli wybory uzupełniające uzupełniają skład zarządu, to kadencja tego zarządu upływa tak jak tego przed odwołaniem części jego członków. Jeżeli odwołany jest cały zarząd i powołany nowy, to jego kadencja zależy od zapisów statutu. Statut mojego koła przewiduje wówczas rozpoczęcie nowej kadencji. Jeżeli nie jest to tak sformułowane w statucie, to należy rozumieć, że nowy zarząd działa do końca kadencji tego odwołanego i tak byłoby w kołach posługujących sie tzw. statutem ramowym.

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
P&H Limited Sp. z o.o.