strona główna forum dyskusyjne


























Pytał: Zawieszony
Data: 09/04/2004
Publikacja: niepublikowane
Pytanie: Za czyn ujęty w rozdz. X prawa łowieckiego Zarząd Koła ukarał myśliwego zawieszeniem w polowaniach na 6 m-cy. Po wszczęciu postępowania przez Rzecznika Dyscyplinarnego, Zarząd Koła zawiesił myśliwego w prawach członka koła na kolejne 6-cy. Czy od decyzju tej przysługuje myśliwemu prawo odwołania do WZ? Jeżeli tak , to czy do rozpatrzenia odwołania przez WZ myśliwy ten posiada pełne prawa wynikające ze Statutu ramowego obowiązującego w kole?

Odpowiedź:
Zarząd koła, w którym obowiązuje tzw. statut ramowy nie może karać członka koła karami statutowymi, np. zawieszeniem w prawie polowania, czy zawieszeniem w prawach czonka, za czyny wymieniome w rozdziale X ustawy 'Prawo łowieckie'. Wyklucza to art. 21 ust.2 w/w statutu. Jeżeli jednak ukarał jedną z tych kar, to z punktu widzenia osoby ukaranej kary te są obowiązujące do chwili złożenia przez nią odwołania do WZ. Obwiniony ma oczywiście prawa odwołanie takie złożyć i jeżeli jedynym zarzutem zarządu był czyn wymieniony w rozdziale X w/w ustawy, WZ powinno te kary uchylić z powodów formalnych, bez rozpatrywania sprawy ze strony merytorycznej. Należy równiez zwrócic uwagę, ze jeżeli obie kary udzielone zostały dokładnie za to samo przewinienie, jest to też podstawa do uchylenia drugiej kary, bo w państwie prawa dwukrotne karanie za ten sam czyn jest niedopuszczalne.

Zgodnie z art. 25 ust.5 statutu tzw. ramowego złożenie odwołania w trybie i terminie określonym w ust. 2 i 3 tego artykułu wstrzymuje wykonanie uchwały zarządu do czasu rozpatrzenia odwołania przez WZ.

Sprawy za czyny wymieniome w rozdziale X ustawy 'Prawo łowieckie' prowadzi rzecznik dyscyplinarny, a nie zarząd koła. § 4 ust 3 regulaminu postępowania sądów łowieckich i rzeczników dyscyplinarnych PZŁ stanowi, że jeżeli rzecznik uzna, że prowadzenie dochodzenia dyscyplinarnego i kierowanie sprawy do sądu łowieckiego jest niecelowe z uwagi na rodzaj przewinienia łowieckiego i stopień społecznego niebezpieczeństwa czynu, może przekazać sprawę zarządowi koła łowieckiego w celu zastosowania kar organizacyjnych. Tak więc dopiero po takiej decyzji rzecznika, zarząd może zając się takimi czynami. Jeżeli rzecznik tego nie uczyni, tylko skieruje sprawę do sądu łowieckiego, ewentualnie powiadomi prokuraturę, obwiniony będzie odpowiadał przed sądem łowieckim i ewentualnie powszechnym i tam jeżeli czyn zostanie udowodniony, otrzyma odpowiednie kary.

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
P&H Limited Sp. z o.o.