|
|
|
Pytał: Kowal
Data: 13/06/2004
Publikacja: niepublikowane
Pytanie: Na nadzwyczajny walnym dot. zmian w składzie zarządu (na poprzednim zebraniu prezes zrezygnował z funkcji) na 31 członkow było obecnych 16-tu. W czasie dyskusji jeden z członków opuścil zebranie mino to przeprowadzono wybory.Czy wybory miały moc prawną?
Odpowiedź:
Odpowiedzi na postawione pytanie należy szukać w statucie koła. Jeżeli jest to statut tzw. ramowy , to opuszczenie WZ przez jednego z obecnych, co spowodowało, że na sali nie było co najmniej połowy członków koła powoduje, że WZ traci możliwość podejmowania uchwał. Przesądza o tym zapis art 22 ststutu, który stanowi, że "...Władze Koła podejmują swe uchwały zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków Koła...", a Władzą koła jest zgodnie z art. 27 ust.1 Walne Zgromadzenie. Przepis tem mówi wyraźnie, ze kworum musi być podczas głosowania, a nie tylko na początku WZ.
Jeżeli więc po opuszczeniu WZ na sali zostało 15 członków koła, a koło liczy 31 członków, nie zachowana została zasada głosowania co najmniej połowy członków koła, bo połowa to w tej sytuacji 16 członków, a więc WZ nie było władne przeprowadzać wyborów. W tej sytuacji zarząd powinien zwołać następne WZ zgodnie z art.34 ust.2 statutu, "...które będzie władne podejmować uchwały i decyzje bez względu na liczbę uczestniczących członków....".
Należy przy tym zwrócić uwagę, że jeżeli nie zostanie złożone odwołanie do ZO w sprawie tych wyborów "...przez zainteresowanego członka koła..." (art.25 ust.1 statutu), to będą one ważne tak długo, dopólki ZO nie uchyliłby ich w ramach nadzoru, np. po przeczytaniu protokółu z WZ. Jeżeli odwołanie takie zostanie złożone, to z chwilą jego złożenia zaskarżone uchwały przestają być ważne i koło nie ma prezesa.
|
|
|
|