strona główna forum dyskusyjne














WZORZEC STROJU MYŚLIWSKIEGO

zatwierdzony przez Naczelną Radę Łowiecką
w dniu 29 listopada 1973 roku


Oficjalny wyjściowy strój myśliwski składa się z kurtki i spodni (dla kobiet - spódniczki), uszytych z gabardiny lub sukna koloru ciemno zielonego. Kurtka jest jednorzędowa, zapinana na cztery duże guziki rogowe, swobodna, lekko wcięta w pasie, o spadzistych i nieznacznie podwatowanych ramionach; tył kurtki ma szew pośrodku. Kołnierz wykładany i wyłogi w kształcie i wymiarach przedstawionych na odpowiednich rysunkach. Po bokach kurtki poniżej pasa umieszczone są poziomo kieszenie wypuszczane klapkami, które mogą być chowane. Na lewej piersi około 21 cm poniżej szwu barkowego umieszczona jest wpuszczona kieszeń z patką, bez klapki; szerokość tej kieszeni około 10-11 cm. Rękawy są gładkie bez mankietów, bez stebnówek, bez rozporków i bez guzików. Krawędzie przodów kurtki, wyłogów i kołnierza nie są stebnowane lecz przeszyte tym ściegiem. Na ramionach kurtki w odległości 2 cm od wszycia rękawa naszyte są poprzecznie patki naramienne z tego samego materiału co kurtka - 1 cm szerokie i 4 cm długie, w środku każdej patki przyszyty mały guzik rogowy. Bardzo ważne dla fasonu jest rozmieszczenie guzików od zapinania kurtki. Górny guzik i dziurka od niego powinny być umieszczone 4-5 cm poniżej linii górnej kieszeni, a dolny guzik i odpowiadająca mu dziurka 2-3 cm poniżej linii pasa i około 2 cm powyżej wszycia klapek kieszeni dolnych. Odległość górnego guzika od krawędzi prawego przodu kurtki wynosi 2-2,5 cm a dolnego guzika 4-5 cm. Pozostałe dwa rozmieszczone są równomiernie na linii guzików górnego i dolnego. Takie rozmieszczenie guzików wynika z poszerzenia prawego przodu w porównaniu z lewym przodem o 2-3 cm dołem i ma na celu nie dopuszczenie do ich rozchylania się po zapięciu więc guziki będą biegły środkiem frontu kurtki. Odległość dziurek do guzików od krawędzi lewego przodu wynosi ok. 2 cm.

Spodnie stroju myśliwskiego są długie, bez mankietów o rozprasowanych szwach bocznych. Dolne krawędzie nogawek spadają skośnie z przodu ku tyłowi, różnica skosu wynosi 3-4 cm. Kobiety noszą spódniczkę prostego kroju. Patki na kołnierzu wykonane są z sukna ciemnozielonego o ton jaśniejszego od koloru kurtki. Mają one kształt symetryczny o wymiarach 2 x 40 mm, 2 x 60 mm, 1 x 25 mm przy czym bok o długości 40 mm tworzą kąt prosty (90).

Dystynkcje haftowane są na patkach kordonkiem naturalnego koloru zieleni igieł świeżej jedliny albo bajorkiem w kolorach srebrzystych lub złocistych.

Rysunki stylizowanych gałązek jedliny i szyszek wraz z odpowiednimi wymiarami przedstawiamy na rysunku.

Dystynkcje na patkach noszą członkowie Polskiego Związku Łowieckiego następująco:

  1. stylizowane gałązki jedliny z szyszkami, haftowane bajorkiem
  1. w kolorze złocistym
  • członkowie honorowi PZŁ
  • działacze władz i organów naczelnych PZŁ (Naczelna Rada Łowiecka, Zarząd Główny, Kolegium Odznaczeń Łowieckich, Główny Sąd Łowiecki, Główna Komisja Rewizyjna)
  • prezesi wojewódzkich rad łowieckich
  1. w kolorze srebrzystym
  • działacze szczebla wojewódzkiego PZŁ oprócz prezesów wojewódzkich rad łowieckich (wojewódzkie rady łowieckie, zarządy wojewódzkie, wojewódzkie sądy łowieckie, wojewódzkie komisje rewizyjne)

2. Stylizowane gałązki jedliny bez szyszek haftowane bajorkiem w kolorze srebrzystym

  • przewodniczący i łowczowie kół łowieckich

3. Stylizowane gałązki jedliny, haftowane kordonkiem o naturalnym kolorze zielonym

  • wszyscy pozostali członkowie Polskiego Związku Łowieckiego

Uzupełnienia:

Do stroju myśliwskiego nosi się:

  • obuwie gładkie koloru czarnego lub brązowego
  • koszule jednolite w kolorze i bez deseni w odcieniach zielonym, beżowym, lub brązowym, a na szczególne i uroczyste okazje w kolorze białym
  • krawat dostosowany do całości stroju

Odznaczenia łowieckie nosi się przy stroju myśliwskim następująco:

  • "Złom" nosimy stale, niezależnie od okoliczności przypięty na lewej piersi najniższą krawędzią 2 cm nad środkiem wpustu górnej kieszeni
  • Medale Zasługi Łowieckiej na szczególne okazje i uroczystości, przypina się je na odpowiednich wstążeczkach długości 5 cm zawieszonych na lewej piersi nad wpustem górnej kieszeni - obok siebie, jeżeli więcej niż jeden medal

Do pełnej gali przypina się ozdobne sznury przyramienne od prawego ramienia przypięte do małego guzika na patce naramiennej, przez prawą pierś zawieszone do pierwszego najwyższego guzika zapinającego kurtkę. Można również przypiąć kordelas myśliwski w pochwie zawieszony po lewej stronie ma rapciach pionowo tak aby rękojeść była widoczna na tle kurtki, a brzeszczot w pochwie na tle szwu górnej partii nogawki. Ozdobne sznury przyramienne są koloru naturalnej zieleni, a pochwa kordelasa czarna lub brązowa ze złocistymi lub srebrzystymi okuciami.

Do stroju myśliwskiego można nosić odznaczenia państwowe (baretki i pełne insygnia) pod warunkiem przestrzegania przepisów obowiązujących w tym zakresie.

Opracował i.S, ŁP nr 2/89