|
|
Piątek
26.06.2026nr 177 (7635 ) ISSN 1734-6827 Hyde Park Corner Temat: Kilka slow o emigracji (NOWY TEMAT) Autor: VCNC godzina: 05:41 Usiadlem w rattanowym fotelu na porch, popijajac czarna herbate ze starej rodzinnej, amerykanskiej firmy Bigelow. Bardzo lubie Bigelow Earl Grey Black Tea, gdyz jest to klasyczna , dosc popularna, czarna herbata aromatyzowana w 100% prawdziwym olejkiem bergamotowym pochodzacym wyłacznie z Kalabrii we Włoszech. Kalabria tez jest mnie bliska, z nostalgia wspominam Costa degli Dei ze spektakularnymi widokami i piaszczysto-zwirowymi plazami. Poranna kawe w waskich takich charakterystycznych uliczkach Tropea, zawieszonego na skalach, co po przeplukaniu woda ust, i przelknieciu duzego lyka espresso z malutkiej filizanki nieboszczyka postawilaby do pionu. No ale to historia, ja o poranku „un caffè” tak mocnej nie pijam w ogole. Za stary jestem na taka dawke energies. Za to, coraz czesciej pijam indyjska Masala Chai na mocnej herbacie z ziolami rozgrzwajaco - pikantnymi. To dobrze robi na rozruch, kiszki, samopoczucie. Z kawa, napojami energetycznymi lapiduchy kazaly ograniczyc, a najlepiej skonczyc, no coz mam swoje lata. Opowiedzialbym Wam troche o lowiectwie, ale odkad mam tu wroga, to nie chce aby korzystala.z mojego doswiadczenia czy miejsc, ktore znam, ktore warto zobaczyc, a o nich nie wie na 100%. Bo to wiem.z jego wypowiedzi oraz by cos moc poznac, zobaczyc, trzeba miec czas,chec a wiekszosc tych polskich emigrantow od rana do wieczora pracuje w fabrykach, jako kierowcy, w firmach, gdzie urlopy sa rzadkoscia, a ich sposob zycia, kredyty na dom, auta, czy inne zachcianki , zadluzone karty, konkurencja na rynku powoduja, ze trzymaja sie mocno pracy, od rana do wieczora, a w weekendy to obowiazki domowe itd, ruszy sie daleko nie mozna, bo w poniedzialek robota. Przez pewien czas, ulegajac temu stylowi zycia, wsiadlem do tego zwariowanego autobusu, ale dzieki doswiadczeniu zyciowemu szybko wysiadlem. To tez jest w biznesie, moze troche mniejszy dryl, ale takie jest zycie emigrantow, ze pracowac trzeba wiecej niz w kraju. Trzeba miec szczescie, by to wszystko ulozyc tak, by moc zyc tak, jak sie tego pragnie. Mnie sie udalo, choc nie bylo latwo, byly wyrzeczenia, ale filozofia grecka, literatura o tym jak zyc, zmienila moje spojrzenie na zycie, pomogla tez bardziej szczesliwie zyc nam z zona w zwiazku.W koncu znalezlisny czas na Zycie, zakonczylismy udzial w maratonie szczurow, za marchewka, zawsze przed, na wyciagniecie reki, ale tak naprawde nigdy nie osiagalna. Zamiast byc ciagle w biegu, zyjemy juz znaczenie wolniej, mamy czas na kolacje zrobiona przeze mnie, znakomita kuchnie, gdyz jestem bardzo dobrym, znakomitym kucharzem, hobbysta, niz w restauracji, gdzie placi sie za ...no wlasnie za co? miejsce? czesto slaba kuchnie? czy wizerunek- mode bywania w tych miejscach? Bardzo jest niewiele miejsc w USA, gdzie front nie odbiega od tylu higiena, czystoscia, wykonczeniem, kuchnia jest czysta, a skladniki sa najlepsze jakosci. Nie mowie, ze jedzenie jest zle, czasami ma wlasnie urok w tym, ale my z zona dbamy bardzo o to co jemy, produkty musza byc swierze, najlepsze jakosci, w wiekszosci organic. O to wlasnie chodzi, by wiedziec co sie je, pije, miec z tego zabawe.Za duzo restauracji remontowalem, by wiedziec, ze od fronty marmury, a z tylu robactwo oraz szczury. A w goracym klimacie tym bardziej. Dlatego jezeli tylko mozemy, to gotujemy, to znaczy ja gotuje, kucharze, robie rozne przetwory, wyroby wlasne, majac z tego radosc, gdy czestujac mnie bliskich, widze, ze im smakuje. Autor: VCNC godzina: 06:02 Korzystajac z bardzo cieplych dni, dobrej pogody odwiedzilismy kilka swietnych miejsc, bez pospiechu, majac czas na kucharzenie w plenerze, miejsc, ktore sa wrecz naladowane energia przeszlosci, historia amerykanska. To troche podobne jest, do takich odkryc jakie mialem podczas polowan w Polsce, napotykajac zgliszcza domow, wiosek, slady wojny, bunkry itd. Czlowiek zatrzymywal sie I zastanawial nad tymi miejscami. Oczywiscie Polska to ogromny cmentarz, tu miejsce takich mniej, sa miejsca potyczek z indianami, miejsca z ich historii, barwnej historii, osadnictwa, tzw.dzikiego zachodu, i tez powoduja one zadume nad zgliszami, mogilami, pomnikami, miejscami zdarzen, walk regulatorow z bandami, bitew indianskich z roznymi bialymi. Jest tu pewna tez roznica, te miejsca tutaj sa takie, jakby to bylo wczoraj, takie sa odczucia. Historia, architektura, ludzie sa czesto tacy, jakby to bylo wczoraj. W Polsce mimo, ze byly wydarzenia bardziej swierze historycznie, odczuwane byly jako dawne. Moze to wplyw przyrody, Sam nie wiem, jak to wyjasnic. Autor: VCNC godzina: 06:35 Do tego jak sie dolozy kucharzenie na swiezym powietrzu, dobre wino z lokalnych winnic, architekure, gwar, zycie lokalnych miasteczek , nagrzane od slonca kosci, to czuje sie, ze zyje sie pelnymi piersiami. A do tego ta dobra czarna herbata. Nie wiem, czy mnie zrozumieliscie, ale ...to jest wlasnie to, co ma sens. Zyc jak.sie chce, bez nadzorcow. A nie chce sie mnie gadac ... wole nopic sie dobrej czarnej herbatki Autor: VCNC godzina: 12:33 Budzi sie dzien, jest tak fajnie chlodno i swiezo na porch. Budzi sie dzien, sloncem na wschodzie daje znac pomaranczowa, czerwona, zlota barwa. Z prerii, czy raczej sawanny tutaj unosi sie mogla, , taka typowa , rozlana na ziemi, jak mleko, wysoka kilka metrow, powyzej tej wysokosci znikajaca od chlodu. Przypomina to sceny z filmu Out of Africa I pewnie, gdzies w tej mgle sa jelenie, tetni zycie, budzace sie do dnia, ktorego zwiastunem sa spiewajace ptaki. Wspaniale smakuje w tej chwili goraca Masala Chai, rozgrzewajaca, lekko pikatna, pachnaca cukrem, mlekiem. Swietny napoj o poranku na pobudzenie zoladka, kiszek, nastawienie na dzien ciala i umyslu. Przysnalem wczoraj na ksiazka o zyciu Prezydenta Ronalda Reagana, nie widzialem, ze bedac ratownikiem ( 1926–1932) uratowal 77 tonacych ludzi. Swietny wynik! Ja uratowalem ze 2, rodzone siostre oraz kilkakrotnie sam sie ratowalem. Kurs ratownika sie mnie przydal. Chociaz trafilem nan przez przypadek. Gdy bylem na studiach rano poszedlem na kaca poplywac w basenie. Basen byl zajety przez egzamin wstepny na ratownikow mlodszych WOPR. Chetnych nie wielu bylo, a mnie sie tak chcialo wskoczyc do zimnej wody na basenie, nie nagrzanej jeszcze sloncem, ze stanalem do tej zabawy, plywania oraz wyciagania manekina.Zakladalem z gory, popijajac sok pomaranczowy, ze mnie wyklucza szybko, ale dzieki temu , nie bede Musial czekac, az basen bedzie wolny. Pobawie sie w wodzie, i po stwierdzeniu, ze sie nie nadaje, pojde na sniadanie, jajka na bekonie oraz goraca slodka herbate. Cos jednak poszlo nie tak, w moich zamierzeniach, gdyz okazalo sie , ze jestem w wynikach w czolowce chetnych kandydatow na kurs mlodszego ratownika WOPR. I zamiast byc wyrzuconym z basenu, siedzialem tam jeszcze z godzine. Zaproponowano mnie tez, ze po ukonczeniu kursu darmowe wakacje, na 2 tygodnie, z wyzywieniem i noclegiem, nad Baltykiem lub na Mazurach w osrodkach do wyboru , w charakterze pomocnika Ratownika, tj.mlodszego ratownika WOPR. Dla mlodego czlowieka byla to dobra pokusa, kurs skonczylem. Na wakacje nie pojechalem, bo zajalem sie handlem puszkami rybnymi w sosie pomidorowym, ktore sprzedawalem podczas rzniw do lokalnych sklepow. Puszki mialy bardzo krotki termin waznosci, trzeba bylo sie spieszyc, udalo sie, zarobilem oraz najadlem sie tych ryb na kilka lat, tak, ze widzac puszke rybna w ponidorach mialem niekonteolowany odruch. No ale do brzegu, 77 ludzi uratowac, Gosc mial talent oraz jaja. Pomijajac fakt, ze Gosc byl Prezydentem USA, to byl to tez inteligenty czlowiek,chociaz jego przeciwnicy zarzucali mu, ze jest aktorem. To reforma emigracyjna Reagana byla jak dotychczas najlepszym rozwiazaniem problemu emigracyjnego w USA, cywilizowanym rozwiazaniem. Na dodatek mial On rozsadne spojrzenie, na zycie, gospodarke, bron. Stwierdzil m.in w 1989 roku, ze, cyt: "I do believe that an AK-47, a machine gun, is not a sporting weapon or needed for defense of a home." W 100 % zgadzam sie z ta opinia.Czy byl mysliwym? Byl raz na polowaniu na Indyki w Texasie, generalnie wolal jazde konna, Co nie dziwi. Urodzil sie na Midwest. Autor: VCNC godzina: 12:55 Slowo Boze na dzis? oto one: Therefore, put on every piece of God’s armor so you will be able to resist the enemy in the time of evil. Then after the battle you will still be standing firm. Ephesians 6:13 (NLT) „Dlatego weźcie na siebie pełną zbroję Bożą, abyście zdołali stawić opór wrogowi w dniu złym, a gdy wykonacie wszystko, abyście nadal stali niewzruszenie”.Ten fragment to kluczowy punkt słynnego nauczania o duchowej walce, który oznacza konkretne i praktyczne postawy w życiu chrześcijanina:Dzień zły: Odnosi się do momentów silnych prób, pokus, kryzysów lub ataków zwątpienia.Pełna zbroja Boża: Oznacza zestawienie duchowych cech, które Bóg daje wierzącym. Należą do nich m.in. prawda, sprawiedliwość, wiara oraz Boże Słowo.Stańcie niewzruszenie: Metafora oznaczająca zachowanie wiary i niezłomności pomimo przeciwności.Zbroja ta stanowi ochronę przed duchowym zniechęceniem i pomaga odeprzeć ataki. Czas konczyc poranna Masala Chai I brac dzien, jak byla za rogi.🤠🖐️..a ... Z ta zbroja to przesadzil chociazby Pete Hegseth, choc on to robil na pokaz wiecej, tatuaz, bo Biblii nie zna wcale, jak pewnie wiecie.☝️😁 Dla tych co nie wiedza polecam osobe Peta Hegsetha podczas nabożeństwa w Pentagonie gdzie odczytał „modlitwę” żołnierzy, nieświadomie (lub celowo) cytując słynny, zmodyfikowany monolog gangstera Julesa (granego przez Samuela L. Jacksona) z filmu Pulp Fiction Quentina Tarantino. Autor: VCNC godzina: 14:55 Czytam rano https://www.theguardian.com/us-news/2026/jun/26/texas-protesters-anti-ice-convictions wyroki po 50 i 100 lat, w zasadzie za co? Szok! To, ze Demokracja amerykanska Joe Bidena oraz jego poprzednikow juz nie istnieje to wiadomo, ale ta nowa Demokracja Trumpa szokuje. Zmienia sie ten Swiat, oj zmienia. Autor: VCNC godzina: 15:05 W kwestii Ukrainy. Niech Polska zamkniete ruch graniczny, szczegolnie pomoc wojskowa przez terytorium Polski. Wiecej odwagi panowie w polityce! Pod pretekstem szakala zlocistego z Czarnobyla! Tym bardziej ze Prezydent Ukrainy juz wprost grozi polskim wladzom, a szczegolnie Prezydentowi RP! Ukrainia jest silna kredytami UE oraz dostawami broni z Europy, czy tez za jej pieniadze! Wstyd! |