strona główna forum dyskusyjne
Pytał: Piotr Miller
Data: 19/04/2011
Publikacja: 22/04/2011
Pytanie: Kierowca potrącił dzika na drodze powiatowej w obwodzie łowieckim naszego Koła. Wystąpił o odszkodowanie na drodze sądowej do Koła. Czy jest jakaś podstawa prawna do wypłaty odszkodowania komunikacyjnego przez KŁ?

Odpowiedź:
Sprawa jest prosta. Koło nie jest adresatem takiego żądania i nie odpowiada za taka szkodę. Odpowiedzialność koła powstaje, jeżeli dzik ten znalazł się na szosie wyniku wykonywania polowania w tym miejscu (np. pędzonego miotu, lub strzelany indywidualnie dzik wyszedł na szosę), na podstawie Art. 46 ust.2 ustawy Prawo łowieckie .

Gdyby szkoda powstała w wyniku polowania, to koła są od tego ubezpieczone, płacąc do ZO składkę, którą ZO ściągają z kół (więcej) i na dole strony - Ubezpieczenia .

Jeżeli zdarzenie nie miało związku z polowaniem, to poszkodowany mógłby mieć roszczenie od Skarbu Państwa, ale takie sprawy poszkodowani przegrywają, jeżeli na drodze był znak ostrzegający o zwierzynie. Niektóre nadleśnictwa w imieniu Skarbu Państwa ubezpieczają się od takich zdarzeń, żeby nie musieli chodzić po sądach przy każdym wypadku i z tego ubezpieczenia poszkodowany może otrzymać odszkodowanie.

Odszkodowanie można otrzymać również ze swojego ubezpieczenia AC.

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
Copyright(c) 2001-2018 P&H Limited Sp. z o.o.