|
|
|
Pytał: Jan Kowalski
Data: 14/06/2012
Publikacja: 15/06/2012
Pytanie: Jakie kroki ma podjąć ZK wobec członków Komisji Wniosków WZ, którzy sfałszowali wyniki głosowania Uchwały? Rok temu na WZ została podjęta uchwała. Istnieje podejrzenie, że jeden z jej członków sfałszował wyniki głosowania WZ, podsuwając do podpisu treść Uchwały pozostałym członkom. Uchwała została przekazana wraz z protokołem właściwemu zarządowi okręgowemu. Po czym w dniu dzisiejszym (po upływie kilku miesięcy) kilka osób domaga się wycofania uchwały. Po bliższej analizie kserokopii uchwały - okazuje się, że liczba oddanych głosów nie zgadza się (różnica ok. 20 osób) z liczbą osób uprawnionych do głosowania w danym dniu. Oczywiście przebieg głosowania przedstawiony jest na niekorzyść. Dokument jasno przedstawia iż dana uchwała nie została podjęta - jednak większość członków potwierdza, iż pamiętają, że na WZ - została ona podjęta. Jakie kroki wyjaśniające w mocy prawa może podjąć zarząd Koła? Uchwała jest ważna? Czy pisemne oświadczenie dwóch pozostałych członków komisji wniosków, przewodniczącego, wnioskującego jest prawomocne? Czy z faktu, iż widoczna jest nieprawidłowość w liczbie osób głosujących dot. danej uchwały, a pozostałych, istnieje prawna możliwość rozwiązania tej sytuacji?
Odpowiedź:
Na początek kilka uwag ogólnych. Komisja wniosków nie powinna liczyć głosów. Jeżeli głosowanie było tajne, to powinna być powołana dodatkowa komisja skrutacyjna, która jeżeli liczy głosy publicznie, nie ma mowy o przekrętach. Jeżeli głosowano jawnie, to pod głosowanie daną uchwałę poddaje przewodniczący zgromadzenia i po prostu liczy głosy osobiście, albo razem z sekretarzem obrad. Wszyscy widzą ile jest głosów, a zliczone wyniki sekretarz wpisuje do protokołu.
Co do opisanej sytuacji, trochę będzie zależeć od tego kiedy było to feralne WZ. Jeżeli w ubiegłym roku, a teraz będzie następne, to po prostu zgłoszony powinien być wniosek, że zapisany w protokole z WZ sprzed roku wynik głosowania jest nieprawdziwy, bo prawdziwy był odwrotny. Jeżeli WZ to przegłosuje przyjmując tak zmieniony protokół, to sprawa jest wyprostowana. Może też powtórnie postawić uchwałę pod głosowanie.
Jeżeli WZ było właśnie teraz, to zarząd uznający, że przyjęcie uchwały ma duże znaczenie dla kierowania kołem w br., powinien zwołać NWZ i postąpić jak opisałem wyżej, albo po prostu postawić pod dyskusje i głosowanie tą sama uchwałę, ale dopilnować jej prawidłowego głosowania.
|
|
|
|