strona główna forum dyskusyjne


























Pytał: Zbigniew
Data: 02/01/2006
Publikacja: 03/01/2006
Pytanie: Czy koło łowiecke, na podstawie uchwały WZ, może zakupić dla swoich członków mundury myśliwskie, za częściową odpłatnością przez myśliwego?


Odpowiedź:
Jeżeli chodzi o aspekt wydania środków koła, to jak najbardziej może, nawet w całości finansując koszt mundurów. Uchwała WZ jest wystarczającą podstawą takiego zakupu.

W odpowiedzi na tak postawione pytanie nalezy rozpatrzyć jeszcze dwa aspekty sprawy: prawo podatkowe i prawa członka. Z punktu widzenia prawa podatkowego, środki wydane na zakup mundurów zwolnione jest z podatku, jeżeli wydatek dotyczy działlnosci statutowej koła. W tej sprawie nie może być watpliwości, mundur jest przywołąny w statucie PZŁ jako element wyróżniania sie członków PZŁ i nie służy innym celom, a więc wydatek poniesiony prze koło na mundury jest jak najbardziej wydatkiem związanym z działalnością statutową PZŁ.

W aspekcie ochrony praw członka, należałoby zastanowić się, czy uchwała zobowiązująca członków do partycypacji w koszcie munduru jest skuteczna i obliguje członków. Można postawić tezę, że koło nie ma prawa do podejmowania uchwał, które mają finansować członkowie poza składką członkowską. Z drugiej jednak strony, jeżeli mundur jest strojem organizacyjnym PZŁ, to uchwałę koła nakazującą partycypację członkom w koszcie munduru można uznac za uzasadnioną. Nie chciałbym przesądzać i dlatego uważam, że najbardziej prawidłowym podejściem byłaby uchwała WZ, która pozwalałaby kołu dopłacić do munduru członka określoną część wartości, o ile członek sam decyduje się na opłacenie pozostałej wartości munduru. Takie rozwiązanie nie jest konfliktowe i daje członkom prawo do decyzji, czy chca wydać swoje środki na mundur, czy też nie.

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
P&H Limited Sp. z o.o.